Kraljica nema za grejanje?!

Izvor: Press, 24.Sep.2010, 23:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kraljica nema za grejanje?!

Britanska kraljica Elizabeta II htela je da iskoristi novac iz fonda za siromašne da bi platila astronomske račune za grejanje Bakingemske palate Britanska kraljica Elizabeta II tražila je od vlade novac iz državnog fonda za pomoć siromašnima da bi platila račune za grejanje Bakingemske palate, piše „Independent". Zahtev je odbijen jer su zvaničnici strahovali da bi javnost to veoma loše primila. „Independent" je na osnovu Zakona o dostupnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << informacija dobio dokument koji pokazuje da su kraljičini predstavnici 2004. godine zatražili od britanske vlade novčanu pomoć za troškove grejanja Bakingemske palate koji su poslednjih godina porasli. Taj fond, vredan ukupno 60 miliona funti, namenjen je za pomoć u grejanju porodicama sa malim primanjima i javnim ustanovama, kakve su škole i bolnice.
Milion funti za gas i struju
Predstavnici kraljevske porodice požalili su se ministrima da su kraljičini računi za gas i struju povećani za 50 odsto, na više od milion funti godišnje, te da je to nepodnošljivo. Poređenja radi, kraljičin račun za grejanje u 2002. godini iznosio je 319.000 funti.
Kraljevski predstavnici rekli su ministrima da je državna uplata od 15 miliona funti za održavanje palata nedovoljna i zatražili da kraljevska porodica dobije dodatna sredstva kako bi zamenila četiri kombinovane jedinice za grejanje i električnu energiju u Bakingemskoj palati i u zamku Vindzor. Novac je trebalo da dođe iz vladinog fonda za finansiranje programa grejanja za ljude sa niskim primanjima.
„Independent" piše da je tadašnja laburistička vlada prvobitno pristala na ideju, ali se kasnije predomislila. U odgovoru koji je prosleđen predstavnicima Elizabete II navedeno je da bi izazvalo negativan publicitet ukoliko bi se pare za grejanje dodelile Bakingemskoj palati umesto, recimo, nekoj bolnici.
Inače, britanski poreski obveznici već izdvajaju 38 miliona funti za kraljevsku porodicu. Prošle godine je inspekcija otkrila da Bakingemska palata troši previše gasa za grejanje jer postoje pukotine na zidovima, prozorima i na krovu. Centralni grejni sistem u palati ocenjen je na skali od nula do deset sa - nulom.
Ima 300 miliona funti
Britanska kraljica Elizabeta II je na „Forbsovoj" listi krunisanih bogataša na 12. mestu sa bogatstvom od oko 300 miliona funti. Iako Bakingemska palata i dragocenosti britanske krune pripadaju naciji, Elizabeta poseduje nekretnine u Engleskoj i Škotskoj, umetnička dela, skupoceni nakit i kolekciju maraka.  

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.