Kosovo nije primljeno u Unesko

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Nov.2015, 01:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovo nije primljeno u Unesko

Kosovo nije primljeno u Unesko pošto za prijem nije dobilo potrebnu dvotrećinsku većinu na Generalnoj konferenciji ove organizacije.

Glasale su 142 članice, za je glasalo 92, protiv je bilo 50, a uzdržanih je bilo 29. Za dvotrećinsku većinu je bilo neophodno 95 glasova, pa su za usvajanje predloga nedostajala tri glasa.

Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova su Brazil, Kina, Španija, Rusija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Indija, Kazahstan, Belorusija, Palestina, Severna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela, Bahrein, Indonezija...

Uzdržani su, između ostalih, bili Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Grčka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis i Zambija.

Za pristupanje Kosova Unesku između ostalih glasali su Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska i Belize, Irska, Island, Italija, Litvanija, Malezija, Pakistan, Panama, Norveška, Novi Zeland, Portugal, Češka, Velika Britanija, Slovenija, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Turska, Avganistan, Albanija, Nemačka, Andora...

Generalna konferencija prethodno je odbacila predlog Srbije da se odloži izjašnjavanje o tom pitanju. O tom predlogu na pleanarnoj sednici u okviru Generalne konferencije je glasalo 170 država.

Za predlog Srbije glasalo 58, protiv 88 država i 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili prisutni u sali.

Za prijem Kosova u Unesko potrebna je dvotrećinska većina.

Na početku sednice obratio se ambasador Srbije pri Unesko zatraživši odlaganje glasanja.

Za odlaganje su bile Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlaganju su se usprotivile SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja, Nemačka i Velika Britanija.

Predstavnik Velike Britanije je na sednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo članica MMF i Svetske banke i da ovaj zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dve strane.

Tome se usprotivio Tanasković rekavši da je ovde reč o presedanu jer nikada nije bila ovakva situacija jer Kosovo nije država.

Predstavnik Argentine je rekao da zahtev za prijem Kosova nije u skladu sa rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.

Izgledi Srbije objektivno krajnje neizvesni

Uoči odlučivanja Generalne konferencije Uneskoa o prijemu Kosova, suituacija u Parizu je mnogo neizvesnija nego što je bila u petak, kada je taj predlog Albanije i zemalja saveznica uvršten u dnevni red, rekao je za Radio Novi Sad ambasador naše zemlje u toj organizaciji pod okriljem Ujedinjenih nacija Darko Tanasković.

"Ne samo što se neizvesnost povećala, nego ako je bilo neke promene u stavovima država, mi to u ovom trenutku ne možemo znati zato što su predstavnici delegacija nespremni da pred konferenciju kažu kakve su instrukcije dobili i kako će glasati. Sigurno je da je bilo nekih promena, ali o tome je sada nemoguće govoriti. Bilo je možda lakše pre nekolio dana nego danas", rekao je Tanasković.
Pogledaj vesti o: Pariz

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Generalna konferencija UNESCO-a danas o Kosovu

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 09.Nov.2015

Na Generalnoj konferenciji UNESCO-a u Parizu danas bi trebalo da bude razmatran prijem Kosova u tu organizaciju...Poslije preporuke Izvršnog savjeta UNESCO-a da se Kosovo primi u članstvo, Srbija je tražila odlaganje rasprave o prijemu Kosova, kako bi se to pitanje riješavalo dijalogom koji Beograd...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.