
Izvor: RTS, 15.Dec.2009, 16:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kopenhagen čeka dogovor
Kako se približava kraj samita UN o klimatskim promenama jaz između bogatih i siromašnih zemalja je sve veći. Najviši državnici zemalja učesnica samita počeli su da pristižu u Kopenhagen u pokušaju da iskoriste poslednju priliku i postignu dogovor o smanjenju globalnog zagrevanja.
U završnici samita UN o klimatskim promenama sve veća neslaganja bogatih i siromašnih država o smanjenju globalnog zagrevanja. Siromašne države i dalje gledaju sa nevericom na dogovor >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koji bi trebalo da se usvoji tokom samita u Kopenhagenu.
Između 150 do 200 ljudi uhappšeno tokom noći u neredima koji su izbili na ulicama Kopenhagena.
Reporteri sa lica mesta javili su da je policija suzavcem rasterala demonstrante sa barikade koju su podigli na jednoj ulici odakle su bacali "molotovljeve koktele".
Vvodeni top ugasio je zapaljene barikade, a buldožer ih je odgurao ustranu. Sve vreme nereda nekoliko policijskih helikoptera nadletalo je taj deo grada.
Svakodnevnim demonstracijama jača pritisak na učesnike samita UN o klimi koji se održava u danskoj prestonici.
Organizacija "Akcija za klimatsku pravdu" saopštila je da je jedan od njihovih portparola uhapšen, posle konferencije za štampu na kojoj je najavio planove za sutrašnje demonstracije u Kopenhagenu.
Kako je saopštila Organizacija, portparola Tacio Milera iz Nemačke uhapsila su tri policajca u civilu, dok je izlazio iz "Bela centra", gde je održana konferencija za štampu.
Policija Kopenhagena je potvrdila danskoj državnoj televiziji da je privela "jedno lice koje je označeno kao organizator".
Na konferenciji za štampu predstavnici Organizacije su najavili da će sutrašnji protesti biti završeni prodorom demonstranata u "Bela centar", gde se održava Samit UN o sprečavanju klimatskih promena.
Demonstracije su najavljene kao nenasilne, ali su organizatori istakli da "neće dozvoliti da ih zaustave bilo kakve prepreke".
U dansku prestonicu, uoči potpisivanja sporazuma kojem se svi nadaju, u kasnim popodnevnim satima počeli su da pristižu najviši državnici zemalja učesnica.
U završnici klimatskog samita, učestvovaće i delegacija Srbije koju predvodi predsednik Tadić.
Pre potpisivanja sporazuma, ostalo još nekoliko otvorenih pitanja koja treba rešiti.
Kako se približava kraj samita, svi se nadaju da će pregovarači sa obe strane napraviti neke ustupke.
To potvrđuje i najnoviji stav Kine da neće uzimati sredstva iz fonda koji osnuju razvijene države za pomoć siromašnim zemljama u borbi protiv klimatskih promena.
Jedan neimenovani visoki kineski zvaničnik je potvrdio Bi Bi Si- iju da Kina neće prihvatiti nijedan jedini dolar iz tog fonda. Mogućnost da ta zemlja dobija sredstva za borbu protiv globalnog zagrevanja je uznemirila mnoge u SAD, koji veruju da je Kina sposobna da sama finansira svoj prelazak na "zelenu" privredu.
Spremnost Kine da pristane na dogovor obradovala je Zapad, ali i uznemirila neke siromašne države, koje se plaše da će Kina postići dogovor sa drugim "velikim igračima", koji neće biti dovoljno ambiciozan da zaštiti najranjivije zemlje od posledica klimatskih promena, tvrdi analitičar Bi-Bi-Sija, Rodžer Harabin.
Gor: Veći uspeh nego što smo se nadali
Bivši potpredsednik SAD Al Gor ocenio je u Kopenhagenu da SAD treba da učine mnogo više u borbi protiv zagađenja koje izaziva zagrevanje klime i podržao napore predsednika Baraka Obame.
Gor, dobitnik Nobelove nagrade za mir zbog svog rada na sprečavanju klimatskih promena, govorio je u posebnoj debati tokom Samita.
"Ono što je učinio predsednik Obama za manje od godinu dana je ogromno u poređenju s onim šta je urađeno prethodnih osam godina" za vreme bivšeg predsednika SAD Džordža Buša, rekao je Gor.
Gor se nada da će konferencija UN o klimi koja se završava u petak, 18. decembra, biti "veći uspeh nego što smo se poslednjih dana nadali".
Bivši američki potpredsednik je istakao da je mogućnost Obame da deluje ograničena američkim Kongresom, ali da je i pored toga učiono veoma mnogo.
Gor je istakao da čak iako Obamina Demokratska partija ima većinu u Kongresu, u tom zakonodavnom telu ima velikih otpora da se znatnije ograniči ispuštanje štetnog ugljen-dioksida.
Obama je 25. novembra najavio da će SAD odrediti kao cilj smanejnje emisije štetnih gasova do 2020. godine za 17 odsto u odnosu na 2005. godinu.
Predstavnički dom američkog Kongresa je u junu odobrio plan za smanjenje emisije gasova koji izazivaju zagrevanje klime ali je nacrt zakona zaglavljen u Kongresu jer se čeka da ga razmotri Senat što će se desiti tek iduće godine.
Američki predsednik će stići u Kopenhagen bez mogućnosti da uveri svet da će se SAD čvrsto obavezati na konkretan procenat smanjenja emisije štetnih gasova, rekao je u nedelju republikanski senator Džejms Ajnkof.