Klimatskom samitu preti fijasko

Izvor: RTS, 16.Dec.2009, 13:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Klimatskom samitu preti fijasko

Ukoliko se na Konferenciji u Kopenhagenu ne postigne dogovor, samit se može završiti samo neobavezujućim saopštenjem o namerama. Ban Kimun smatra samit odlučujućim i apeluje na postizanje sporazuma koji bi omogućio novu eru razvoja za sve.

U samoj završnici Konferencije o klimatskim promenama u Kopenhagenu sve je prisutniji strah da će samit doživeti neuspeh. Izgledi da će doći do pomirenja stavova bogatih i siromašnih zemalja sve su manji.

Oko 3.000 demonstranata, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koji su pokušali da uđu u Bela centar, u kojem se održava samit o klimatskim promenama, povukli su se nakon intervencije policije.

Pripadnici snaga reda pokušali su prvo da demonstrante potisnu guranjem i fizičkim preprekama, ali su ipak morali da upotrebe palice i suzavac u spreju kako bi zaustavili demonstrante.

Demonstranti su se razdvojili u više grupa i pokušali da priđu kongresnom centru iz različitih pravaca, što im nije uspelo jer je centar sa svih strana okružen snagama reda i njihovim vozilima.

Demonstracije je organizovala koalicija ekoloških grupa "Akcija zaklimatsku pravdu", najavljući da će protesti biti mirni, ali i da "neće dozvoliti da ih zaustave bilo kakve fizičke prepreke".

Policija Kopenhagena je saopštila da je dalje održavanje demonstracija nezakonito, i potvrdila da je tokom današnjih nemira u blizini centra uhapsila oko 260 osoba.

Ako 130 šefova država i vlada ne uspeju da se dogovore i naprave "opipljiv dokument", samit se može završiti neobavezujućim političkim saopštenjem o namerama, što se može označiti neuspehom.

U Dansku prestonicu pristižu šefovi država i vlada, kako bi, u naredna tri dana učestvovali u finalizaciji predloga sporazuma, koji bi trebalo da doprinese usporavanju globalnog zagrevanja.

Sastanku svetskih lidera u petak će prisustvovati predsednik Srbije Boris Tadić i ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.

Generalni sekretar UN Ban Kimun ocenio je, na sednici ministara za životnu sredinu, da je aktuelna konferencija odlučujući momenat u istoriji. On je uputio apel svetskim liderima da postignu sporazum o smanjenju emisije štetnih gasova, zaštiti najugroženijih zemalja i početku nove ere razvoja za sve.

Ban, ipak, smatra da će zemlje u razvoju, verovatno, morati da odustanu od nade da će se bogate države obavezati na dugoročno finansiranje borbe protiv klimatskih promena.

Stav zvaničnog Vašingtona je da se ne može vršiti pritisak samo na industrijski razvijene zemlje, pošto se očeuje da će u narednih 20 godina najveći rast emisije štetnih gasova zabeležiti zemlje u razvoju.

Neizvesnost ishoda klimatskog samita dodatno, u svom maniru, "začinio" je predsednik Venecuele Ugo Čaves, komentrišući najvljeni predlog završnog saopštenja:

"Čuli smo od predsedavajućeg da stiže završni dokument. Tražili smo da ga pogledamo, ali izgleda da niko ne zna šta piše u njemu. To je najstrože čuvana tajna. Moj prijatelj iz Bolivije je rekao da to nije demokratski. Zar to nije realnost sveta u kome živimo", upitao je Čaves.

SAD odustaju od svojih obećanja

Optimizam američke delegacije je splasnuo kada je predsednik Barak Obama izjavio da neće sprovesti obećanje da ta zemlja smanji emisiju štetnih gasova za 17 odsto do 2020. godine, u odnosu na 2005.

Američki predstavnik na samitu Tod Stern je izjavio da ne "anticipira bilo kakvu promenu u pogledu ubalažavanja stavova". Britanski premijer Gordon Braun opisao je period do kraja nedelje kao "kritičan".

Francuski predsednik Nikola Sarkozi i etiopski premijer Meles Zenavi uputili su zajednički apel konferenciji o klimatskim promenama, pozivajući i druge zemlje da prihvate njihovu inicijativu za reforme. Dvojica lidera su saopštila da su se članice Evropske unije i afričke zemlje već složile oko ciljeva za smanjenje emisije ugljendioksida.

Francuska i Etiopija, koja zastupa Afriku, zalažu se za reforme koje obuhvataju obavezu da se do 2050. godine oslobađanje ugljendioksida smanji na polovinu nivoa iz 1990. godine, kao i izdvajanje sume od 30 milijardi dolara koja bi delimična bila utrošena na suzbijanje uništavanja šuma u zemljama u razvoju.

Vlasti Kine, koja zajedno se SAD prednjači u zagađivanju, tvrde da neće učestvovati u raspravi. Kina ističe da ne može značajnije da radi na smanjenju emisije štetnih gasova, jer mora da održi industrijski rast.

Evropska unija upozorila je Kinu i SAD da ulože više napora u borbi protiv klimatskih promena.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.