Kiša zaustavila setvu pšenice u Banatu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Okt.2020, 12:26

Kiša zaustavila setvu pšenice u Banatu

Na području severnog Banata pod pšenicom je do sada zasejano svega 15 odsto planiranih površina. Usled obilnih padavina u prethodnom periodu, poljoprivrednici još uvek nisu u mogućnosti da ponovo započnu setvu, koja je u Kikindi planirana na oko 15.000 hektara.

Setva pšenice na području severnog Banata još uvek nije u punom jeku. U prethodnih nekoliko dana palo je oko 50 litara kiše po kvadratnom metru, tek započeta setva prvih dana oktobra je zaustavljena, tako da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << čekaju povoljniji uslovi za ulazak u njive. Na nekim parcelama žito je već niklo, ali je takvih slučajeva za sada vrlo malo.

''Neke parcele su pripremljene, neki poljoprivrednici još uvek ništa nisu uradili, čeka se lepše vreme da može da se počne sa poslom. Ratari su kupili seme i čekaju da uđu u njive. Znamo da su školski optimalni rokovi od 5. oktobra do 5. novembra, a najidealnije bi bilo da sve završimo do 25. oktobra. Prevremena setva može da izazove veliku bujnost tokom zime kada dolazi do izmrzavanja, a problem je i ako setva kasni pa sa nedovoljno kondicije uđe u zimu, kada takođe dolazi do izmrzavanja'' – kaže Damir Radulović, poljoprivrednik iz Novih Kozaraca.

Setva je obavljena na oko 15 odsto planiranih površina, ali trenutni zastoj ne predstavlja veći problem poljoprivrednicima na severu Banata. Velike količine padavina dobro su došle jer je zemlja suva još od maja, a vremena da se posao obavi u okvirima agrorokova za sada ima.

''Do prvih dana novembra imamo još dosta vremena i ja verujem da će do kraja oktobra biti zasejano sve ono što je i planirano. Kasnije setve zavise od vremenskih prilika i toga kakvo će vreme biti u narednom periodu. Mislim da poljoprivrednici ne kasne i da će sve biti u redu što se tiče jesenje setve'' dodaje Aleksandar Pap, Poljoprivredna stručna služba Kikinda.

Velike zemlje počele su stvaranje zaliha pšenice, što je rezultiralo povećanjem otkupne cene hlebnog žita koja sada iznosi na tržištu i do 20 dinara za kilogram, tako da su u ''Kikindskom mlinu'', jednom od najvećih mlinskih kombinata u zemlji, trenutno zaustavili proizvodnju brašna zbog neisplativosti.

''Cena pšenice je porasla na 20 dinara, a u ovom momentu iznosi i 21 dinar, dok je cena brašna 22,5 dinara po kilogramu. Razlika je zaista mala tako da mlinari ne nalaze ekonomiju u ovakvoj proizvodnji'' podseća Ratko Vuković, predstavnik ''Kikindskog mlina''.

Godina je za proizvođače pšenice bila lošija, žito je rodilo manje, ali je kvalitet zrna bio odličan. Ukoliko vremenske prilike budu odgovarajuće, na području Kikinde pod pšenicom bi, u optimalnom roku, trebalo da bude zasejano oko 15.000 hektara, što su uobičajene površine za ovo područje.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.