Kiša donela privremeno olakšanje nakon vrelog talasa u Indiji

Izvor: Blic, 31.Maj.2015, 17:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kiša donela privremeno olakšanje nakon vrelog talasa u Indiji

Sporadična kiša donela je danas preko potrebno, ali samo privremeno, olakšanje u delove Indije koji su pogođeni dugotrajnim talasom vrućine od koje je do sada umrlo više od 2.200 ljudi, saopštili su indijski zvaničnici.

Munje i gromovi pogodili su delove južnih indijskih država Andra Pradeš i Telangana, koje su podnele najveći teret najgoreg talasa vrućine za više od dve decenije, kao i glavni grad Indije Nju Delhi. Ali broj žrtava raste, a meteorolozi upozoravaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da će temeperature u delovima južne, zapadne i severne Indije narednih dana biti oko 45 stepeni Celzijusa.

U državi Andra umrlo je 1.636 ljudi. Još 541 osoba umrla je od vrućine u susednoj Telangani. Bolnice s teškom mukom pokušavaju da zbrinu veliki broj pacijenata koji su doživeli težak toplotni udar.

U Indiji svake godine u jeku leta umire po nekoliko stotina uglavnom siromašnih ljudi, ali ove godine je broj žrtava već dostigao rekordni broj od 1995. godine kada je, prema zvaničnim indijskim podacima, od posledica vrućine stradalo 1.677 ljudi. Stručnjaci upozoravaju da će rekordno visoke temperature ove godine trajali duže nego obično.

Indijski premijer Narendra Modi je danas u mesečnom obraćanju na radiju apelovao na sve Indijce da vode računa o sebi dok Indija čeka monsunske kiše.

U istočnoj državi Orisi do sada je zabeležen 21 smrtni slučaj uzrokovan vrućinom, a najmanje još devet ljudi umrlo je u talasu vrućine u drugim delovima zemlje.

Kratkotrajna kiša je danas donela mali predah u delhijskom regionu, ali je temperatura posle podne ponovo dostigla 43 stepena Celzijusa.

Indija proglašava talas vrućine kada maksimalna temperatura dostigne 45 stepeni ili pet stepeni više od proseka za tu oblast prethodne godine. Monsun, koji je trebalo da stigne u južnu državu Kerala 30. maja, usporio je u Bengalskom zalivu, tvrde meteorolozi. Sada bi trebalo da stigne u ponedeljak, posle čega će se narednih sedmica proširiti na sušne ravnice.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.