Kinezi počeli eksploataciju iračke nafte

Izvor: Blic, 23.Jul.2011, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kinezi počeli eksploataciju iračke nafte

BAGDAD - Kineska državna naftna kompanije (CNPC) počela je sa eksploatacijom nafte sa polja Al Ahdab u Iraku, što je deo tri milijarde dolara vrednog ugovora potpisanog sa iračkim vlastima 2008. godine.

Ugovor između CNPC i Iraka potpisan je na 23 godine i vredan je tri milijarde dolara. To je ujedno i prvi međunarodni ugovor o eksploataciji iračke nafte od američke invazije na Irak 2003. godine.

Irački ministar za naftu Asem Džihad izjavio je da će dnevno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << biti crpljeno od 40.000 do 60.000 barela nafte sa polja u blizini grada Kuta, u centralnom delu Iraka.

Od 2003. godine iračke vlasti sklopile su ukupno 15 ugovora o prodaji nafte i gasa, što su prve velike investicije i energetski sektor te zemlje posle gotovo 30 godina.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.