Izvor: Politika, 26.Avg.2013, 23:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Kineski Kenedi” čeka presudu
Posle završetka suđenja Bo Silaju prognoze o njegovoj kazni kreću se od decenije do doživotne robije
Od pet dana suđenja bivšem funkcioneru Komunističke partije Kine Bo Silaju očekivalo se da zada konačan udarac posrnulom moćniku i pošalje ga u istoriju, ali izgleda da je ipak došlo do greške u kombinatorici. Sinu jednog od „osmorice besmrtnih” revolucionarnih veterana, takozvanom crvenom princu, poreklo je garantovalo privilegovan položaj u kineskom društvu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << a ovaj sudski proces je pokazao da Komunistička partija ipak još nije spremna da se obračuna sa elitom u sopstvenim redovima.
U prilog ovoj tezi navodi se promena optužnice koju je mogao da aminuje samo vrhovni centar moći. Tako su Bou na početku njegovog sunovrata pre oko godinu dana na dušu stavljana nepočinstva poput opstrukcije rada sudstva, ženskarenje i saučesništvo u ubistvu Britanca Nila Hejvuda za koje je inače osuđena njegova supruga. U julu, na početku procesa, te optužbe su zanemarene, a Bo je optužen samo za korupciju i zloupotrebu ovlašćenja.
Slučaj, međutim, ne izgleda potpuno čist ni u pogledu optužnice o korupcionaškim aferama. Istraživanje novinara „Njujork tajmsa” je pokazalo da se bogatstvo Boa i njegove porodice procenjuje na oko sto šezdeset miliona dolara od čega je najveći deo nagomilan za vreme njegovih mandata na različitim državnim poslovima. Ali, optužnica ga tereti za proneveru 3,3 miliona i to iz perioda njegovog nameštenja u gradu Dalijanu.
Premda je malo onih koji smatraju da nije sve unapred dogovoreno i usaglašeno, čini se da je dogovoreni scenario promenio – glavni glumac.
Bo je, suprotno očekivanjima, negirao optužbe o primanju milionskog mita od preduzetnika i bliskog prijatelja Su Minga i generalnog menadžera kompanije „Dalijan internešenel divelopment” Tang Sjaolina. Ključni svedok optužbe, Vang Džengang, bivši službenik u Dalijanu, gde je Bo bio gradonačelnik devedesetih godina, rekao je pred sudom da je Bo, u njegovom prisustvu, telefonirao svojoj supruzi Gu Kajlaj i rekao joj da preuzme pošiljku od pet miliona juana na ime lokalnog projekta izgradnje. Bo je te navode odbacio kao besmislene.
„Tako nešto ne bi uradila ni najgluplja korumpirana osoba. Uostalom, svi koji me poznaju znaju da tražim od sagovornika da isključe mobilne telefone pre nego što počnemo da razgovaramo”, kazao je Bo i ogradio se i od optužbi svoje supruge da je bio umešan u ubistvo Hejvuda, postavivši pitanje o njenom mentalnom zdravlju.
Rojters, međutim, ukazuje na to da je tužilac dajući završnu reč na suđenju naglasio da se Bo tereti za „veoma ozbiljne” prestupe, što je sintagma koja u kineskom pravosuđu predstavlja preduslov za izricanje visokih kazni bez olakšavajućih faktora. Prema ovoj školi mišljenja, „crvenog princa” očekuju duge godine u tamnici, a možda i doživotna robija.
„Gardijan” međutim ukazuje na relativno lagan tempo Boovog pada, što je siguran znak da njegovi simpatizeri i dalje nisu bez uticaja i veza u Pekingu. Po oceni londonskog dnevnika, Bou preti kazna od desetak godina, posle čega je moguće njegovo rehabilitovanje.
Ekspert za kineska pitanja sa vašingtonskog Instituta Brukings Čeng Li ocenjuje za Si-En-En da su slabi izgledi da Bo bude osuđen na smrt ili na doživotnu robiju.
„Naravno da će biti osuđen, jer bi u suprotnom to bila katastrofa širih razmera. Ali presuda ne može biti previše oštra zbog same prirode optužnice i zbog lošeg načina rukovođenja procesom. Najblaža opcija koja se može očekivati jeste oko 15 godina”, smatra on.
Početak kraja „kineskih Kenedijevih”, kako su mediji uveliko nazivali harizmatični bračni par Bo Silaj i Gu Kajlaj, počeo je ubistvom Britanca, za šta je optužena Gu. Mnogi su već tada bili uvereni da je reč o političkoj čistki, te da se iznošenjem na videlo ženinih grehova u stvari traži muževljeva glava. Bo je, naime, bio jedna od zvezda kineske političke scene i sve je ukazivalo na njegov još veći uspon na partijskoj lestvici. Na dušu mu su ipak stavljani preterano „levičarenje” i nedozvoljeni metodi u obračunu sa mafijom i korupcijom u metropoli Čongćingu. Kada je „pala” Gu i on je automatski smenjen sa svih položaja.
D. Vukotić
objavljeno: 27.08.2013.




















