Izvor: B92, 11.Jun.2008, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kina strože kontroliše igračke
Peking -- Peking je povukao izvozne licence za 700 svojih fabrika igračaka zbog neispunjavanja zahteva koji se tiču bezbednosti.
To se dogodilo nakon što je serija skandala u inostranstvu poljuljala ugled kineske robe, objavljeno je u Pekingu. Kina je prošlog avgusta pokrenula široku kampanju inspekcije svih 3.540 proizvođača igračaka koji imaju dozvole za izvoz, jer je pre toga širom sveta došlo do povlačenja desetina miliona igračaka kineske proizvodnje zbog manjkavosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u dizajnu ili kvalitetu, podsetila je agencija AFP.
Zabranu izvoza je dobilo 700 firmi, ili bezmalo petina njih, jer nisu ispunile bezbednosne standardne, preneo je kineski list Čajna dejli izjavu jednog zvaničnika.
"Posle obavljene inspekcije, ukupna situacija s proizvodnjom igračaka je znatno poboljšana", ocenio je direktor Uprave za nadgledanje kvaliteta, inspekciju i karantin Li Čangđeng posle sastanka s komesarkom Evropske unije za zaštitu potrošača Meglenom Kunevom.
Ona je ove sedmice prvi put posetila Kinu od jula prošle godine, kada je na svetskom tržištu došlo do niza skandala s kineskim proizvodima - od morskih plodova do igračaka, kao i nove zategnutosti u odnosima Kine s EU i SAD.
Kina godišnje izveze oko 22 milijarde igračaka, od toga četvrtinu u Evropu, podsetio je kineski list i ukazao da će Evropska unija nastaviti da pažljivo nadgleda uvoz kako bi sprečila ulazak nekvalitetnih proizvoda i igračaka s visokim sadržajem hemikalija i sitnim detaljima koji predstavljaju veliku opasnost za decu.
700 kineskih fabrika igračaka izgubilo izvozne licence
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Jun.2008
PEKING - Peking je povukao izvozne licence za 700 svojih fabrika igračaka zbog neispunjavanja zahteva koji se tiču bezbednosti nakon što je serija skandala u inostranstvu poljuljala ugled kineske robe, objavljeno je danas u Pekingu...Kina je prošlog avgusta pokrenula široku kampanju inspekcije svih...







