Izvor: B92, 05.Jan.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina ima svoj lovački avion

Peking -- Kina je usavršila proizvodnju aviona-lovca đen10, motora za taj avion i rakete vazduh-vazduh.

Kako prenosi agencija Sinhua, Kina je tako postala četvrta država koja ima proizvodnju aviona-lovaca, motora i raketa za tu letelicu.

Zamenik generalnog direktora kineske avioindustrije Geng Ruguang kaže da je đen10 izradila državna aviokompanija AVIC I. Izrada aviona-lovca treba da pokaže da je Kina sposobna da sama obezbedi naoružanje za vojsku i pored embarga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na uvoz oružja koji su uvele SAD i EU posle gušenja studentskih demonstracija 1989.

Veruje se da je tehnologija za đen10 razvijena uz pomoć izraelske vojske i da osnovu čini tehnologija američkog lovca F16.

Očekuje se da će za potrebe kineske vojske biti proizvedeno 300 aviona đen10, mada se procenjuje da bi taj broj mogao da bude i manji jer će od Rusije biti naručeni novi modeli suhoja, SU27 i SU30.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.