Izvor: B92, 31.Avg.2009, 18:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kakojti: Želimo savez sa Rusijom
Moskva -- Južna Osetija želi da uđe u saveznu državu sa Rusijom, izjavio je danas Eduard Kakojti, predsednik te otcepljene gruzijske oblasti koju je Rusija priznala.
Kakojti je u intervjuu ruskom časopisu "Itogi" rekao da Južna Osetija želi da gradi sa Rusijom takve savezne odnose da Osetini, koji žive na jugu i na severu, ne budu podeljeni nikakvim granicama. "Želimo da uđemo u saveznu državu sa Rusijom", rekao je on, istovremeno naglasivši da Južna Osetija "nije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << spremna da odustane od nezavisnosti".
"Međutim, želimo savez sa Rusijom, slično onome što ona ima sa Belorusijom", rekao je južnoosetijski predsednik, dodajući da "forme ujedinjenja mogu da budu različite", a da pitanje formiranja jedinstvene Osetije (Južna Osetija se graniči sa ruskom Republikom Severnom Osetijom) "nije na dnevnom redu".
"Zamislite samo kakva bura bi se podigla u svetu! Rusiju će otpužiti za aneksiju. A Rusija ne želi tuđu teritoriju i mi to razumemo", rekao je Kakojti.
Prema njegovim rečima, rukovodstvo u Chinvaliju razmatra sa Moskvom pitanje dvojnog državljanstva, što je predviđeno južnoosetijskim ustavom, prenela je agencija Itar-Tas.
Kakojti je, takođe, rekao da je, posle rata u avgustu prošle godine, teritorija Južne Osetije povećana.
"Mi smo uzeli pod kontrolu teritorije koje je ranije okupirala gruzijska strana - čitavu granicu bivše Južnoosetijske Autonomne Oblasti, koju danas čuvaju ruski graničari zajedno sa osetijskim vojnicima", dodao je on.
Kakojti je kazao da se praktično celokupno stanovništvo vratilo u Južnu Osetiju tokom proteklih godinu dana od ruskog priznanja i da se Gruzini vraćaju u oblasti koje je "ranije okupirala Gruzija" i gde lokalno stanovništvo "nije učestvovalo u genocidu".










