Kako se Evropa bori protiv virusa?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jul.2020, 15:29

Kako se Evropa bori protiv virusa?

Broj zaraženih koronavirusom u Evropi ponovo raste, a vlade većine zemalja vratile su neke od preventivnih mera i uvele nove zabrane, s ciljem da zaustave širenje epidemije.

Ambasadori Srbije u Švajcarskoj, Austriji, Nemačkoj i Velikoj Britaniji za Tanjug govore o merama koje su te države propisale u skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom.

Ambasador Srbije u Beču Nebojša Rodić ukazao je da i u Austriji raste broj novozaraženih i da su glavna žarišta >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Gornja Austrija, Beč i Donja Austrija.

Naveo je da ministar zdravlja Rudolf Anšober najavljuje mogućnost ponovnog uvođenja obaveze nošenja maski.

"Ovde se i dan-danas nose maske u apotekama, bolnicama i javnom prevozu, a verovatno će se vratiti obaveza nošenja u svim prodavnicama, zatvorenim prostorima gde se ljudi okupljaju. Na ulici, moram da kažem, vidljivije je da su maske prisutnije u odnosu na period od pre 20-ak dana", rekao je on.

Situacija sa virusom korona u Nemačkoj je nešto bolja nego prošle nedelje, s obzirom na to da se polako smanjuje broj zaraženih osoba, navode za Tanjug u Ambasadi Srbije u Berlinu.

Ukupan broj inficiranih je 202.572 osoba, do sada je preminulo 9.162 zaraženih.

Budući da je poslednjih dana i nedelja dolazilo do lokalnih žarišta infekcije, dogovorene su mere sa ciljem njihovih suzbijanja - izolacija (karantin) zaposlenih u pogođenim firmama, učesnika porodičnih i drugih proslava, pripadnika verskih zajednica, ukoliko je reč o proslavi ili obeležavanju verskog praznika, istraživanje i praćenje kontakata koji su imali i testiranje.

"Pristup je da se mera upućivanja u karantin može izreći što pre, za to nije neophodno biti pozitivno testiran na virus. Na ovaj način želi se izbeći eventualna izolacija širih oblasti", pojašnjavaju u Ambasadi.

Navode da će se u slučaju pogoršanja stanja, tj. bržeg širenja infekcije, primeniti mera ograničavanja nepotrebnih kretanja i putovanja iz u i pogođeni region, a u slučaju da građani iz tog regiona putuju u druge delove zemlje, moći će da dobiju prenoćište u hotelu ili pansionu samo uz lekarsku potvrdu da nisi inficirani.

Generalno, u Nemačkoj važi obaveza nošenja zaštitinih maski u trgovinama i u javnom prevozu, na snazi su i mere odstojanja od drugih osoba od 1,5 metar, i poštovanje higijenskih mera.

Ostale mere se razlikuju od pokrajine do pokrajine, okupljanje u javnosti je najčešće ograničeno na deset osoba (u Baden-Virtembergu do 20) ili na članove dve porodice.

Što se tiče privrednih skupova, sajmova ili kongresa, primera radi u Berlinu je trenutno dozvoljeno učešće maksimalno 300 osoba (uz poštovanje svih mera higijene i odstojanja), a njihov broj će se postepeno povećavati na 1.000 do 1. oktobra.

Epidemiološka kriva u Švajcarskoj u toku poslednje dve sedmice je prilično ravna, rekao je za Tanjug ambasador Srbije u Bernu Goran Bradić.

"Od 11. jula imamo kretanje od 50 do 70 novozaraženih. Inače, Švajcarska je od početka pandemije registrovala više od 33.000 zaraženih, a preminulo je nešto više od 1.900 ljudi. Švajcarska smatra da se dobro bori protiv pandemije", dodao je on.

U Ujedinjenom kraljevstvu i dalje je veliki broj obolelih i umrlih, mada postepeno pada, ukazuje ambasador Srbije u Velikoj Britaniji Aleksandra Joksimović.

Tako je, prema poslednjim podacima, broj umrlih ukupno 45.273, a juče je bilo 40 preminulih.

To je sada niska cifra u odnosu na one koje su vladale početkom pandemije, kad je bilo i više od 800 dnevno preminulih, kaže za Tanjug ambasadorka Srbije.

U tom kontekstu, mere u Velikoj Britaniji su pocele da popuštaju, pa je tako premijer Boris Džonson izašao sa novom mapom puta relaksacije određenog broja mera.

"Imamo dva pravca - određen broj mera popušta, ali se određeni režimi pooštravaju, pa je tako od 24. jula obavezno nošenje maski u svim objektima prodaje, što je do sada bio slučaj samo u javnom prevozu", ukazala je ambasadorka.

Takođe, od 1. avgusta, poslodavci koji misle da mogu zaposlenima da obezbede uslove za normalno obavljanje i funkcionisanje posla, a bez velikog rizika od zaraze, mogu ih pozvati da se vrate na posao, dodala je Joksimović.

Prema njenim rečima, u Velikoj Britaniji veliki broj kompanija i univerziteta je najavio da u narednih godinu dana neće otvoiriti svoja vrata za zaposlene, odnosno studente.

Tako će, primera radi, Univerzitet Kembridž, osim za određene vrste vežbi za koje je neophodno lično prisustvo, tokom cele sledeće godine održavati onlajn nastavu.

Slično, i EBRD sasvim sigurno do Nove godine neće otvoriti vrata za zaposlene sa mogućnosti da se mera produži za narednih godinu dana, navela je Joksimović.

Bioskopi i pozorišta bi trebalo postepeno da se otvaraju od 1. avgusta, a održavanje sportskih događaja eventualno od jeseni.

"Džonson je najavio i da postoji mogućnost da se do Božića ukine i mera socijalnog distanciranja, odnosno da se približe onoj ''staroj normalnosti'' od pre izbijanja pandemije", rekla je ambasadorka Srbije u Londonu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.