Ji: SAD podržavaju Dejton

Izvor: RTS, 06.Dec.2016, 10:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ji: SAD podržavaju Dejton

SAD, kao jedan od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma ostaju privržene tom modelu suverenosti i teritorijalnog integriteta BiH, ali je u toj zemlji potrebno reformisati izborni sistem, izjavio je zamenik pomoćnice američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Hojt Brajan Ji.
Vlada u BiH ne funkcioniše na niovu na kojem može zadovoljiti potrebe ljudi i ne može osigurati nivo bezbednosti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i prosperiteta koju treba, rekao je je Ji novinarima u Zagrebu.
Hojt Brajan Ji smatra da će reformski proces podstaći promene u zakonodavstvu koje će naposletku zahtevati i promene ustava: "Ali ne krećemo od toga da nam promena zakona ili ustava bude cilj sam po sebi."
On smatra da je potrebno razgovarati s čelnicima BiH i oba entiteta i centralnim rukovodstvom o tome kako postići taj nivo funkcionalnosti.
Kako je rekao, SAD žele da razgovaraju s partnerima u EU, uključujući i Hrvatsku, i sa Hrvatima, Srbima i Bošnjacima u BiH o tome šta smatraju da je neophodno i moguće učiniti pre izbora u jesen 2018. godine.
"Po našem sudu, bilo bi to vrlo nesrećna činjenica da se nacionalni izbori ponovo održe prema istim pravilima", kazao je američki zvaničnik.
Govoreći i problemu radikalizacije, on ocenjuje da to nije samo nešto što se događa u BiH već u celom regionu i Evropi, prenosi Hina.
"Taj fenomen jača. Ponekad jeste povezan s religijom, a ponekad ne. Kakvi god da su izvori radikalizma, pretnja za stabilnost zemalja u regiona postoji, posebno u zemljama sa slabim insitucijama", kazao je Ji.
Govoreći o Rusiji i regionu, Ji kaže da je Rusija "jasno dala do znanja da ne podržava integraciju zemalja poput Crne Gore u NATO, kao niti njihovu integraciju u EU".
On misli da Rusija pokušava da uspori, ako ne i da spreči proširenje NATO i EU.
"To je izazov za Hrvatsku i za ostatak regiona koji zagovara daljnju integraciju", istakao je on i dodao da to "ne znači nužno i rizik od sukoba", ali jeste pitanje s kojim se treba pozabaviti.
Smatra važnim da se te zemlje jasno izjasne prema Rusiji, ali i partnerima u EU i NATO-u jesu li predane reformama kako bi se pridružile Uniji ili Severnoatlantskom savezu.
Na pitanje o novoj američkoj administraciji koja ulazi u Belu kuću 20. januara, Ji je kazao da se politika SAD prema jugoistočnoj Europi unazad barem 20 godina temeljila na obostranoj saglasnosti u pogledu američkih interesa u regionu, a to su stabilnost, sigurnost i prosperitet.
"Ne mogu zamisliti da će iduća administracija smatrati da ti interesi više nisu valjani. Vrlo je verovatno da će vaši i naši interesi ostati isti", kazao je Ji.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Hojt Ji: SAD privržene Dejtonu ali reforma u BiH je nužna

Izvor: Nezavisne Novine, 06.Dec.2016

ZAGREB - Sjedinjene Države kao jedan od jemaca Dajtonskog mirovnog sporazuma ostaju privržene tom modelu suverenosti i teritorijalnog integriteta BiH, ali je u toj zemlji potrebno reformisati izborni sistem, izjavio je zamjenik pomoćnice američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.