Izvor: Blic, 05.Okt.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jestive vakcine protiv hepatitisa i side
Jestive vakcine protiv hepatitisa i side
MOSKVA (Tanjug) - Ruski naučnici uspeli su da posle dvogodišnjih istraživanja naprave prve jestive, transgenske vakcine protiv hepatitisa i side na bazi paradajza, koje su već uspešno testirane na životinjama, saopšteno je juče.
'Eksperiment je pokazao da su nakon tri uzimanja transgenskih paradajza miševi efikasno razvijali imunitet na hepatitis B i nešto manji ali takođe efikasan protiv virusa side', izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je predstavnik naučnog tima Sergej Ščelkunov.
On je objasnio da se u čitavom svetu radi na proizvodnji jestivih vakcina više od 10 godina, ali da ovakve rezultate nije niko postigao.
Autori projekta sa irkutskog Instituta za biohemiju biljaka, novosibirskog Instituta za hemijsku biologiju i Naučnog centra za virusologiju i bolotehnologiju 'Vektor' sada planiraju da razviju vakcine protiv hepatitisa A i drugih virusnih oboljenja, koje bi bile unete u šargarepu i salatu.
Prema oceni direktora Instituta za hemijsku biologiju Ruske akademije nauka Valentina Vlasova, ove vakcine su veoma ekonomične za proizvodnju, jer ništa nije jeftinije nego napraviti biološki aktivne supstance u biljkama, a uz to su i bezopasne.













