Izvor: Blic, 17.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Japan: Opasnost od curenja nuklearnog otpada
U zemljotresu koji je pogodio obalu najvećeg japanskog ostrva Honšu poginulo je devet ljudi, povređeno 1.000, više od 12.000 je evakuisano, a postoji i opasnost da je iz nuklearne elektrane, posle jučerašnjeg curenja zagađene vode, istekao i nuklearni otpad.
U elektrani su se u jučerašnjem potresu prevrnula burad s nuklearnim otpadom niske radioaktivnosti, od kojih su neka pronađena sa otvorenim poklopcima, javila je agencija Kjodo, pozivajući se na vlasti grada Kašivazakija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << najteže pogođenog zemljotresom. Vlasti pokušavaju da utvrde da li je, nakon što je posle požara u more iscurilo 1.200 litara vode zagađene radioaktivnim materijalom, iz najveće nuklearne elektrane na svetu iscurio i radioaktivni otpad, prenele su agencije. Japanska kompanija za električnu energiju juče je saopštila da nema "značajnijih promena" po životnu sredinu.
Zemljotres jačine 6,8 stepeni po Rihterovoj skali, sa epicentrom u Japanskom moru, najteze je pogodio prefekturu Njigata, a posle glavnog potresa usledilo je više slabijih. Vlasti te prefekture saopštile su da je život izgubilo devet starijih osoba, kao i da je jedna nestala. Uništene su 342 kuće, mahom od drveta, a oštećeno još 430 sličnih objekata. U Kašivazakiju, gradu sa 95.000 stanovnika, oko 35.000 domaćinstava ostalo je bez gasa i struje, a 44.000 bez vode.
Zemljotres je izazvao zastoj u železničkom i avio saobraćaju i prekid rada mnogih fabrika. U Japanu, jednom od najtrusnijih područja na svetu, svakih pet minuta registruje se neki potres.
U zemljotresu jačine 6,8 stepeni koji je Njigatu pogodio u oktobru 2004. godine poginulo je 65 ljudi, a povređeno više od 3.000. To je bio najsmrtonosniji potres u Japanu posle onog jačine 7,3 stepena koji je 1995. godine pogodio grad Kobe kada je život izgubilo više od 6.400 ljudi.








