
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Maj.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
JP Morgan kupio još jednu propalu banku
NJUJORK - Peta po veličini investiciona banka u SAD, Bear Sterns, praktično je, zbog velikih gubitaka u poslovima s hipotekarnim zajmovima, prestala da postoji, jer ju je preuzela finansijska korporacija JP Morgan Čejz (JP Morgan Chase), objavljeno je danas u Njujorku.
Rukovodstvo JP Morgana je u martu pristalo da preuzme propalu investicionu banku, pošto su vlada SAD i američka Uprava federalnih rezervi (Fed) snažno uticale na takvu odluku.
Vlada SAD i Fed su, naime, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ubedili čelnike JP Morgana da kupe akcije Bear Sternsa po vrlo sniženoj ceni i pokriju bančine gubitke od milijardu dolara.
Fed je, osim toga, pristao da preuzme najrizičnije akcije Bear Sternsa i istovremeno odobrio grupaciji Morgan Čejz kredit u vrednosti od 29 milijardi dolara.
Takva operacija američke vlade i centralne banke usledila je zbog nastojanja da se izbegne klasično bankrotstvo Bear Sternsa i veoma neprijatne posledice koje bi zbog toga usledile na domaćem i globalnom finansijskom tržištu.
Akcionari Bear Sternsa su dali formalnu saglasnost da njihova banka postane deo finansijske korporacije Morgan Čejz, koja je pre dva i po meseca pristala da kupi posrnulu investicionu banku za 2,2 milijarde dolara i tako postane vlasnik polovine bančinih akcija.
Za krizu hipotekarnog tržišta krive banke
Nestanak s američkog finansijskog tržišta poznate i velike banke kao što je Bear Sterns je posledica oštre krize na domaćem tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova koja se žestoko ispoljila u avgustu prošle godine.
Markroekonomski stručnjak Leonid Valjdman, koji već godinama pomno proučava zbivanja u američkoj privredi, smatra da su za hipotekarnu krizu u SAD najodgovornije tamošnje komercijalne banke.
Valjdman tvrdi da su američke banke "svesno i namerno" odobravale stambene kredite plateženo nesposobnim građanima, od kojih mnogi nisu, u vreme dodeljivanja kredita, imali čak ni stalan izvor prihoda.
Ukupno je u SAD dodeljeno oko 1,7 miliona loših stambenih kredita i sada, zbog nemogućnosti korisnika da ih uredno vraćaju, postoji opasnost da čak 4,5 miliona ljudi ostane bez krova nad glavom, navodi Valjdman.
Administracija predsednika Džordža Buša nije, prema rečima Valjdmana, zainteresovana da, u godini u kojoj ističe njen drugi četvorogodišnji mandat, rizikuje izbijanje socijalnih tenzija velikih razmera, što bi se neminovno desilo ukoliko se izvrši prinudno iseljenje tolikog broja ljudi, a njihove stambene jedinice izlože prodaji putem licitacije.
Takav scenario nije ni u interesu banaka-kreditora, jer one zbog osetnog pada cena nekretnina na američkom tržištu, izazvanog velikom ponudom i smanjenom tražnjom, sigurno ne bi mogle da povrate uloženi novac, ocenjuje Valjdman.
Posledice krize po svetsku ekonomiju
Američka vlada i Fed su, imajući u vidu navedene činjenice, odlučili da učine ono što nije rađeno još od vremena Velike ekonomske krize, tridesetih godina prošlog veka - da novcem emisione banke direktno finansiraju preuzimanje Bear Sternsa i spasavanje od propasti više drugih velikih domaćih hipotekarnih banaka, zaključuje Valjdman.
Snažan potres na kreditnom tržištu SAD je, inače, nastao kada se ispostavilo da u domaćem finansijskom tržištu postoji velika količina loših vrednosnih papira emitovanih od banaka koje se bave finansiranjem kupovine kuća i stanova.
Nagli pad tržišne vrednosti takvih hartija uslovio je, u kratkom periodu, velike bankarske gubitike, a kriza se brzo proširila van SAD, pa su investicione banke širom sveta do sad morale da otpišu potraživanja, vezana za američke hipotekarne instrumente, u vrednosti oko 350 milijardi dolara.
Međunarodni finansijski stručnjaci, na čije mišljenje se poziva agencija Rojters, procenili su sredinom maja da bi do kraja ove godine globalni bankarski gubici, izazvani hipotekarnom krizom u SAD, mogli da se uvećaju na 950 milijardi dolara.
Kakve bi posledice tako ogromni gubici imali na svetsku ekonomiju teško je preciznije odrediti, ali konačni efekti, u slučaju da se taj nepovoljni scenario ostvari, svakako će biti veoma loši, ocenjuju eksperti na efektnoj berzi u Londonu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...