Italija dobila Vladu

Izvor: B92, 08.Maj.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Italija dobila Vladu

Silvio Berluskoni ponovo premijer (FoNet, arhiv)

Rim -- Lider italijanskih konzervativaca Silvio Berluskoni sastavio je 62. posleratnu Vladu Italije.

Berluskoni je formalno je dobio mandat da obrazuje Vladu od predsednika Đorđa Napolitana, a zakletvu će položiti danas. Berluskoni je sastav Vlade pročitao novinarima nakon razgovora s Napolitanom u predsedničkoj palati. Premijer 62. italijanske vlade od Drugog svetskog rata, bio je premijer i 1994-1995. i 2001-2006.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Vlada će imati 12 ministara s portfeljima i devet bez portfelja. U Vladi će biti i četiri žene.

Odlazeći komesar EU za pravdu Franko Fratini biće ministar spoljnih poslova, dok je Đulio Tremonti postavljen za ministra finansija. Obojica su kontrolisala ta ministarstva i u prethodne dve Berluskonijeve vlade.

Ministar za institucionalne reforme biće šef antiimigrantske Severne lige Umerto Bosi. Bosijev zamenik u stranci, Roberto Maroni, biće ministar unutrašnjih poslova.

Ministar za infrastrukutru biće Altero Mateoli, iz desničarske Nacionalne alijanse. Iz te stranke, za koju se ocenjuje da ima fašističke korene, dolazi i novi italijanski ministar odbrane Ignacio la Rusa.

U Vladi će takođe biti član Severne lige Roberto Kalderoli, koji je pre dve godine izazvao kontroverze kada se pojavio u televizijskoj emisiji u majici s likom proroka Muhameda.

Vlada bi trebalo da prođe glasanje u oba doma italijanskog parlamenta, koje kontrolišu Berluskonijeva Stranka slobodnog naroda i njeni saveznici nakon pobede na izborima u aprilu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.