Izvor: B92, 03.Apr.2009, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Istočna Evropa - prva linija fronta
London -- Bogate zemlje shvatile su da je istočna Evropa na prvoj liniji fronta protiv krize, piše britanska štampa analizairajući samit G20.
Mediji ocenjuju da samit, uprkos svim propustima, nije promašaj, ali da o ključnom problemu - bankarskom sektoru, nije bilo ni reči."Početak kontranapada", "Braunov novi svetski poredak", "Obama pozdravio novi svetski poredak" - samo su neki od naslova članaka na prvim stranama londonskih dnevnika koji rečito govore o značaju samita >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Grupe 20 u Londonu, prenosi BBC.
Pored očiglednog zadovoljstva učesnika skupa, ostrvski dnevnici, koji toj temi posvećuju ogroman prostor, iznose i izvesne rezerve u pogledu njegovog ishoda.
"Indipendent" u uredničkom komentaru piše da bi bilo vrlo lako sačiniti spisak svega onoga što na londonskom samitu nije postignuto.
Uprkos velikim rečima britanskog premijera Brauna i američkog predsednika Obame, nije, na primer, usaglašen novi, koordinisani fiskalni stimulus za podsticanje globalne tražnje, koja je u potpunom kolapsu, navodi list.
„Bilo bi pogrešno zaključiti da je sastanak bio promašaj. On je tek jedna stanica na putovanju, a ne krajnje odredište, kako se to uoči samita preterivalo kada je skup najavljivan kao ključan za dalji tok globalne ekonomije. A to što je postignuto daje razloga za nadu da smo, konačno, na pravom putu", ocenjuje uvodničar "Indipendenta".
"Gardijan", koji takođe primećuje da u Londonu nisu postavljeni temelji korenitih globalnih promena, ističe da je najavljeni paket pomoći zemljama sa srednjim ili niskim prihodima zaista pozamašan.
„Ovo je bila prilika da se svet ujedini, ali to nije ostvareno. Dva problema određuju kratkoročnu budućnost svetske ekonomije - opaka globalna recesija i kriza bankarskog sektora. Poruka sa samita G20 bila je, međutim, da svaka zemlja te probleme mora da rešava sama za sebe", naglašava "Gardijan".
"Tajms" primećuje da je na tom samitu mnogo toga postignuto, iako je ispunio samo niska očekivanja, jer ostaju podele o pitanjima na koji način treba rešavati finansijsku krizu.












