Iran trenutno pobeđuje

Izvor: BKTV News, 21.Feb.2012, 21:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Iran trenutno pobeđuje

Iran je postavio uslove za budući izvoz nafte evropskim zemljama nakon što je početkom ove nedelje obustavio isporuku nafte Britaniji i Francuskoj.
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Ramin Mehmanparast kaže da Iran traži garancije plaćanja, dugoročne ugovore i zabranu jednostranog otkaza ugovora od kupaca.
On je dodao da sve to treba da se uzme u obzir ako Evropa želi nastavak trgovinskih i energetskih odnosa sa Iranom.
Iran je izneo svoje uslove na sastanku >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << s ambasadorima šest evropskih zemalja u Teheranu. Iran je juče saopštio da razmatra proširenje naftnog embarga i na druge evropske zemlje.
Obustava isporuke nafte Francuskoj i Britaniji usledila je kao reakcija na embargo EU na iransku naftu koji stupa na snagu 1. jula, a zbog kontroverznog nuklearnog programa Teherana.
Šef naftne kompanije Vitol kaže da je današnje povećanje cena nafte na iznad 120 dolara po barelu više nego kompenzovalo Iranu za prihod od izvoza nafte koji je izgubljen zbog finansijskog pritiska Zapada.
“Iranci sada žele da maksimalno povećaju cene što je više moguće, jer imaju manje količine da prodaju. Mislim da su oni, ako govorimo o brojkama, pobednici”, rekao je izvršni direktor Vitola Jan Tejlor.
Izvor: B92
Tweet

Nastavak na BKTV News...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.