Izvor: B92, 29.Okt.2009, 16:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Iran odgovorio na predlog IAEA
Teheran -- Iran je predao odgovor na predlog sporazuma Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) kojim je predviđeno da ta zemlja prerađuje uranijum u inostranstvu.
Iranski ambasador u IAEA Ali Ašgar Sultanija izjavio je da je u budućim razgovorima neophodno uzeti u obzir iranske primedbe koje se odnose na tehničke i ekonomske aspekte, preneo je Rojters, pozivajući se na iransku državnu teleziviju "Alam".
Sultanija je rekao da će Iran u pozivitnom duhu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nastaviti pregovore o snabdevanju gorivom teheranskog reaktora koji ima naučno-istraživačku namenu.
Iranska državna televizija je u utorak objavila da će Iran prihvatiti okvir sporazuma, ali da će zahtevati određene izmene.
Iranski zavničnici su nagovestili da bi više voleli da uvoze obogaćeni uranijm nego da šalju svoj uranijum na preradu i proizvodnju goriva za nuklearnu medicinu, na šta su zapadne sile načelno pristale u razgovorima vođenim 1. oktobra u Ženevi.
Iran je u Ženevi obećao da će inspektorima IAEA dozvoliti da obiđu nuklearno postrojenje u blizini grada Kom, što su oni u nedelju i učinili.
Zbog tajnovitosti Irana u pogledu fabrike za obogaćivanje uranijuma kod Koma, koju su, kako tvrde diplomatski izvori, zapadne obaveštajne službe otkrile pre tri godine, Zapad strahuje da Iran sprovodi tajni vojni nukelarni program.
Iran je obelodanio postojanje tog nuklearnog postrojenja tek u septembru, podsetio je Rojters.
Iran, koji je peti proizvođač nafte u svetu, tvrdi da je svrha njegovog nuklearnog programa isključivo proizvodnja električne energije.
Predlog da Iran šalje uranijum na preradu u inostranstvo takođe predstavlja način da se iranske zalihe uranijuma smanje, odnosno da budu manje od količine koja je potrebna za proizvodnju atomske bombe.

















