Izvor: B92, 11.Apr.2010, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Irak i dalje bez vlade

Bagdad -- Mesec dana od drugih parlamentarnih izbora u Iraku od svrgavanja režima Sadama Huseina nije poznato ko će formirati vladu, strah od nestabilnosti i nasilja.

Posle izbora 7. marta nijedna partija nema dovoljnu većinu da samostalno formira vladu pa se strahuje da bi izostanak političkih pregovora mogao da se pretvori u nasilje i na taj način budu poremećeni planovi Sjedinjenih Američkih Država za povlačenje vojnika iz Iraka tokom narednih meseci.

Poslednjih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nedelja se događaji u Bagdadu smenjuju kao na traci, a teroristički napadi su po broju stradalih vratili iračku prestonicu u 2004. i 2005, kada su bombaši samoubice svakodnevno sejali smrt.

Ne treba izgubiti iz vida i želju susednih država, prvenstveno Irana i Turske, da utiču na formiranje nove iračke vlade.

Takođe, i Sirija je zainteresovana za ishod političkih pregovora, i otvoreno podržava Ijada Alavija, bivšeg premijera i sekularnog Arapina muslimana šijite, koji ima dobre veze sa bivšom partijom BAAS Sadama Huseina.

Iako je Alavijeva koalicija partija, u kojoj dominiraju Arapi muslimani suniti, osvojila najviše glasova, to se na kraju može ispostaviti kao Pirova pobeda, jer je pitanje ko će napraviti parlamentarnu većinu.

Da bi napravio parlamentarnu većinu, biće potrebno da za svoje ideje pridobije i neke šijitske partije.

Istovremeno, sadašnji premijer, šiitski političar Nuri Al Maliki ne prihvata poraz i traži da svi glasovi budu ponovo ručno prebrojani.

Maliki predstavlja umerenu struju, jer se u koaliciji koju predvodi pored većinom šijitskih partija, nlaze i sunitske, hrišćanske i kurdske grupe.

Prema poslednjim podacima koje su izneli irački zvaničnici, Alavijeva partija je osvojila 91 mesto, dok je stranka Al Malikija osvojila dva mesta manje.

Na trećem mestu se nalazi stranka Ibrahima Al Džafarija, Nacionalna iračka alijansa sa 70 osvojenih poslaničkih mandata.

Na izborima se nije pojavilo 499 kandidata, uglavnom sunita, zbog navodnih veza sa BAAS partijom.

U čitavoj zamršenoj postizbornoj igri, pojavljuje se i ime Moktade al Sadra, popularnog šijitskog verskog vođe koji za sada ne želi da podrži aktuelnog premijera Malikija.

Međutim, Al Sadr, nije u dobrim odnosima ni sa Alavijem.

Uz to, pri konačnom odlučivanju o vladi, treba uzeti u obzir i glasove Kurda, koji su uglavnom muslimani suniti.

Sve ovo bi moglo da padne u vodu, ukoliko se, i pored uspostavljanja parlamentarne većine neka naoružana frakcija, odluči da to ne prizna, i pokrene talas nasilja na iračkim ulicama.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Irak i dalje bez vlade

Izvor: S media, 11.Apr.2010

Mesec dana od drugih parlamentarnih izbora u Iraku od svrgavanja režima Sadama Huseina nije poznato ko će formirati vladu, strah od nestabilnosti i nasilja. ..Posle izbora 7. marta nijedna partija nema dovoljnu većinu da samostalno formira vladu pa se strahuje da bi izostanak političkih pregovora...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.