Izvor: B92, 28.Sep.2008, 01:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Indija: Dečak poginuo u eksploziji
Nju Delhi -- Trinaestogodišnji dečak je poginuo, a 18 osoba je povređeno u eksploziji koja se dogodila na cvetnoj pijaci u Nju Delhiju.
Prema rečima portparola državnog Indijskog instituta za medicinu, sedmoro ranjenih je u kritičnom stanju, dok je dečak već preminuo kada je dovezen u bolnicu. Za sada niko nije preuzeo odgovornost za ovaj napad.
Predstavnik policije Radžan Bagat je rekao da se radi o "eksploziji manjeg intenziteta".
Šefica vladajuće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << partije u Kongresu Sonja Gandi, opisala je napad kao "gnusan teroristički čin".
Prema svedočenju očevidaca, kako je preneo zamenik načelnika policije H.G.S Dalival reporterima, dvojica mladića na motociklima su bacili crni paket na ulici u južnom delu Nju Delhija.
U tom delu grada, prema njegovim rečima, živi mešano hindu i muslimansko stanovništvo.
Bačeni paket je međutim, kako je naveo Dalival, eksplodirao kada ga je podigao jedan tinejdžer koji je povikao za mladićima na motociklu, misleći da su ga slučajno ispustili.
Eksplozija se dogodila dve nedelje nakon serije bombaških napada u parku i trgovačkoj četvrti u Nju Delhiju, u kojima je poginulo 21 osoba, dok je 100 ranjeno.
Za te napade je odgovornost preuzela grupa koja sebe naziva Indijski mudžahedini.
Ista grupa je preuzela odgovornost za bombaške napade u Džaipuru u maju u kojma je poginula 61 osoba, kao i za napade u Gudžaratu u julu u kojima je poginulo 45 osoba.
Policija veruje da je ta grupa paravan za Studentski islamistički pokret Indije koji je zabranjen 2001. godine.
Iako su indijske vlasti rutinski optuživale militantne grupe iz Pakistana i Bangladeša za slične akcije u poslednje tri godine, dokazi su pokazali da su umešani bili indijski muslimani.
To predstavlja problem za indijske vlasti u zemlji u kojoj muslimani čine najbrojniju manjinu. Muslimani čine 14 odsto populacije od ukupnih 1,1 milijarde ljudi.







