Izvor: Deutsche Welle, 23.Jul.2021, 15:00

Incko nametnuo zakon o negiranju genocida

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko, nametnuo je dopune Krivičnog zakona BiH, kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje gonocida. Dodik ide na parlament, tražiće samostalnost RS.

„Ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravosnažnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << Londonski sporazum od 8. avgusta 1945. ili Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog krivičnog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a to bude usmjereno protiv grupe osoba ili člana grupe određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao podstaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve grupe osoba ili člana takve grupe", kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Ovo je deo dopune i suština dela Krivičnog zakona, koje je visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo samo sedam dana pre isteka mandata u BiH.

U nametnutoj odluci navodi se da odluka stupa na snagu u ovom obliku i trajaće dok ga Parlament BiH ne usvoji u istom obliku, bez bilo kakvih izmena. Zakon će stupiti na snagu prvog dana mandata novog visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita.

Dodik: „Nije bilo genocida u Srebrenici"

Oštre reakcije stigle su odmah iz Republike Srpske. Rukovodstvo ovog entiteta odbacuje nametnute dopune zakona a srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, najavio je sazivanje sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, i kao odgovor nije isključio mogućnost odcjepljenja RS.

Milorad Dodik

„Mislim da su se prekalkulisali, da se neko ovdje njih boji. Bojim se samo Boga i da ne razočaram ovaj narod. Hvala im što su nas probudili, ipak smo mislili da nisu toliki kreteni. Gospodine Incko, nije se desio genocid", rekao je Dodik najavljujući raspravu o ovom pitanju pred Narodnom skupštinom.

„Ovo je za mene neprihvatljivo i ovo traži žestok odgovor. Ako su spremni da budu sa nama, ja sam spreman da prihvatim sve njihove inicijative, pa do toga da proglasimo samostalnost već iduće sedmice. Pa šta bude", kategoričan je Dodik u prvim reakcijama na odluku Valentina Incka, ponavljajući nekoliko puta da se genocid nije desio u Srebrenci.

"Hvala Incku, iako je spavao do sada"

„Valentin Incko je prespavao mandat", poručuju iz bošnjačkih udruženja, koja okupljaju porodice žrtava, ali su mu kažu zahvalni što je smogao snage da i na kraju mandata nametne ovu odluku.

„Incko nam je obećao za 25. godišnjicu, pa nije. Ovo je sada na izdisaju njegov mandat. Mislim da ranije nije bio hrabar. Jedino se mogu sada Incku zahvaliti na ovome, iako je do sada spavao", rekla je Kada Hotić, iz Udruženja majki Srebrenice.

Odluka Valentina Incka, stigla je dva dana nakon objavljivanja Izveštaja Komisije o svim zločinima u i oko Srebrenice, koju je formirala Vlada RS a u kojoj se navodi da nije bio počinjen genocid i da broj žrtava nije veći od 3200, koji su, prema tim navodima, bili većinom pripadnici Armije BiH.

Predsedavajući Doma naroda Parlamenta BiH i predsednik SDA Bakir Izetbegović, pozdravio je odluku Incka da nametne zakon o zabrani negiranja genocida.

Bakir Izetbegović

"To je ljudska i civilizacijska odluka u korist, na prvom mjestu, porodica žrtava genocida. Ovom odlukom visoki predstavnik je pomogao građanima Bosne i Hercegovine, učvrstio je autoritet svog nasljednika, skinuo je hipoteku genocida sa vrata časnijem dijelu srpskog naroda, i sa dignitetom zavšio svoj mandat u BiH”, poručio je Izetbegović.

Tužilaštvo BiH će formirati predmete

Oglasilo se i Tužilaštvo BiH, iz kojeg su saopštili da će formirati predmet protiv svih onih koji budu negirali genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine.

"U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, biće formiran predmet u kojem će se pratiti i evidentirati sve objave pojedinaca, grupa ili udruženja, u kojima se iznose stavovi o negiranju genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina iznesenih nakon stupanja na snagu ovih dopuna Krivičnog zakona. Prikupljanje materijala vršiće se u saradnji sa partnerskim policijskim i bezbjednosnim agencijama, a radi postupanja Tužilaštva BiH i patnerskih institucija u okviru zakonskih ovlaštenja”, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Glas SAD

Odluku Incka pozdravili su i u Ambasadi SAD u BiH. Navode da su negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca neprihvatljivi i podrivaju uzajamno poverenje neophodno za napredak BiH na putu ka EU.

„Čin odlazećeg visokog predstavnika pokazuje koliku važnost on pridaje ovom pitanju koje je bitno za stabilnost BiH i naglašava kontinuirani imperativ da svi u BiH treba da daju svoj doprinos pomirenju. Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH početna je tačka za konkretniji razgovor i korake koje treba da preduzmu lokalni akteri u vezi sa praktičnom provedbom", istaknuli su iz Ambasade SAD, naglašavajući da genocid u Srebrenici nije tema za raspravu, nego istorijska činjenica.

Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu

Nastavak na Deutsche Welle...






Povezane vesti

Inzko nametnuo zakon kojim se kažnjava negiranje genocida i ratnih zločina

Izvor: SandzakPress.net, 24.Jul.2021, 05:38

Sarajevo Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko, koristeći svoje ovlasti, donio je dopunu Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kojom je uveo zabranu negiranja genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina utvrđenih pravomoćnim presudama nadležnih...

Nastavak na SandzakPress.net...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.