Izvor: Press, 23.Nov.2016, 17:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hilari ne odustaje: Počela bitka za elektore
Najmanje šest elektora je potpisalo da neće svoje glasove dati Trampu, iako je pobedio u dažavama iz koji dolaze
Najmanje šest demokratskih elektora potpisalo je sporazum kojim će pokušati blokirati Donalda Trampa od preuzimanja predsedništva s 270 elektorskih glasova.
Iako je malo verovatno da će 37 republikanskih elektora promeniti svoje mišljenje, toliko ih je potrebno, od ukupno >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << 538, da bi se Trampovo vođstvo obrisalo, piše Dejli Mail.
Podsetimo, u SAD-u se predsednik bira putem elektora, a ne direktno glasovima građana, kojih je Hilari Klinton dobila 1,7 miliona više od Trampa. U većini saveznih država, elektori moraju dati glas za onoga koji je u toj državi dobio najviše glasova građana.
Tokom proteklih 228 godina bilo je 157 takvih ‘nevernih’ elektora koji su se predomislili. U 71 slučaju to se dogodilo zbog smrti jednog od kandidata. Čak i ako elektori uspeju blokirati Trampa da dobije 270 od 538 glasova, Predstavnički dom Kongresa verovatno će ga ipak dovesti u Belu kuću.
Majkl Baca jedan je od članova elektorskog tela u Koloradu koji pokušava uveriti ostale da se udruže kako bi se izbeglo Trampovo predsedništvo kad elektori predaju svoje glasove 19. decembra.
‘Bivši sam američki marinac i smatram da glavne vrednosti predsednika moraju biti čast, hrabrost i posvećenost. Tramp nema ništa od toga’, rekao je Baca.
Foto: Reuters, Berni Sanders
Baca je demokrata i njegov je kandidat bio Berni Sanders, ali sad razmatra da se prikloni Mitu Romniju ili Džonu Kasiću kako bi ga ostali elektori podržali. Čak i ako to ne uspe, kaže da je ovo početak ozbiljne reforme elektorskog sistema.
Drugi elektor koji nije želeo da se njegovo ime objavi rekao je da, ako dođe do Kongresa, kontroverza i nesigurnost odmah bi prešli u političku oluju, a to bi prouzrokovalo da ljudi počnu razmišljati o takvoj reformi.
Još nije sigurno koliko će biti elektora koji bi se mogli predomisliti, ali profesor političkih nauka Džordž Edvards rekao je da ih je i samo deset dovoljno da se privuče pažnja ljudi.
Gubitak Hilari Klinton zapravo je drugi put u pet predsedničkih izbora u SAD-u da je jedan kandidat zapravo dobio više glasova birača, ali zbog elektorskog sistema nije postao predsednik.
U ovom se slučaju procenjuje da je Hilari Klinton dobila 1,7 miliona glasova višenego Tramp, iako je onih elektorskih dobila 232, a Trump 290. Još se čeka 16 elektorskih glasova iz Mičigena, pretpostavlja se da će oni ići Trampu. U Arizoni su elektori zatrpani pozivima i e-mailovima nezadovoljnih građana koji ne žele Trampa za predsednika. Slična je situacija i u Ajdahu, Mičigenu i Džordžiji.
Kalifornijska senatorka Barbara Bokser već je predložila predlog zakona kojim bi se ta, kako kaže, ‘zastarela i nedemokratska struktura’, prekinula.






