
Izvor: Vostok.rs, 25.Okt.2019, 09:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
General Makenzi: U Srebrenici nije bilo genocida
General Luis Makenzi, koji je bio komandant sektora Sarajevo u okviru Unprofora 1992. godine, je na predavanju "Osvrt na srpsko-kanadske odnose i savezničke veze" na Filološkom fakultetu u Beogradu rekao da su zbog delovanja lobista i pi-ar agencija Srbi označeni kao jedini krivci u ratovima na prostoru bivše SFRJ.
Makenzi je podsetio na hrabrost i značajnu ulogu srpske vojske u Prvom svetskom ratu.
Zatim je studentima ispričao istorijat Mirovne misije UN, da bi potom dao svoje viđenje onoga što se dešavalo tokom njegovog boravka u BiH u koju je stigao 13. marta 1992. godine.
Podsetio je na ono što se zbivalo u Medačkom džepu, dopremanju humanitarne pomoći, o razlozima zbog kojih na vrhuncu karijere dao otkaz.
Poruka jednog generala jeste da "u ratovima treba da postoji i dobar lobi koji će braniti vaše interese, koji će biti vaša odbrana".
Posle Makenzijevog predavanja, dekan Filološkog fakulteta Ljiljana Marković i Brajan Malruni potpisali su sporazum o saradnji između Filološkog fakulteta i Instituta za javnu upravu Brajan Malruni.
Sporazum podrazumeva stipendiranje i razmenu studenata, razmenu profesora i zajednička istraživanja.
Sličan sporazum potpisan je i sa Medicinskim fakultetom.
Inače, Brajan Malruni bio je osamnaesti premijer Kanade, a sa suprugom Milicom Milom Pivnički sakupio je sredstva i izgradio institut.
Predavači na osnovnim studijama će biti, obećavaju osnivači, generalni sekretar UN, direktori MMF-a i Svetske banke
Pomoćnik ministra prosvete Bojan Tubić smatra da potpisan dokument mladima daje izuzetnu priliku da od vrhunskih stručnjaka uče ono što ih interesuje, te da će resorno Ministarstvo uvek podržati svaku dobru inicijativu.
Predavanje su organizovali Ministartsvo spoljnih poslova Republike Srbije i Ambasada Kanade u Srbiji u saradnji sa Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu.
Makenzi je bio protiv raspada Jugoslavije i priznanja fiktivnih država tokom građanskog rata. U svojim memoarima, Mekenzi navodi: „Mada nismo bili diplomate, svi mi u uniformi bili smo sigurni da će borbe izbiti svuda oko nas, čim priznanje bude objavljeno“.
Kanadski general svedoči da su muslimani u zaštićenu zonu Srebrenice, uz pomoć sa strane, ubacili na hiljade boraca i veoma mnogo oružja i dodaje: „Kako su postajali bolje opremljeni i obučeni, počeli su da napadaju van Srebrenice, da pale srpska sela i ubijaju njihove stanovnike, a onda bi se hitro povlačili u bezbednu zonu pod okriljem UN-a. Napadi su dostigli kulminaciju 1994. godine, i nastavili su se u 1995. kada su kanadske snage zamenjene holandskim. (...) Kada se 1995. godine sneg otopio, Naseru Oriću, čoveku koji je vodio muslimanske borce, postalo je jasno da će srpske snage napasti Srebrenicu kako bi ga sprečili da i dalje napada srpska sela. Zbog toga on sa velikim brojem svojih vojnika beži iz grada. Srebrenica je ostala nebranjena s uverenjem da će, ako Srbi napadnu nebranjeni grad, NATO i UN napasti Srbe. I tako su Srbi ušli u grad bez otpora. Muslimanski muškarci i stariji dečaci su odvojeni, a starci, žene i deca su prebacivani u pravcu Tuzle na bezbedno. To jeste odvratno, ali treba reći da ako neko želi da izvrši genocid, on neće dozvoliti ženama da odu, jer su one ključne za održanje jedne grupe koju pokušavate da eliminišete. (...) Naser Orić, muslimanski vojni lider u Srebrenici, trenutno je na suđenju u Hagu za zločine koje je izvršio „braneći“ grad. Dokazi pokazuju da je on odgovoran za smrt onoliko srpskih civila iz okoline Srebrenice, koliko je vojska bosanskih Srba ubila muslimana u Srebrenici.“
Što se tiče NATO agresije na SRJ, Makenzi u svom tekstu od 6. aprila 2004. godine, u kanadskom dnevniku „Nešenel post“, tvrdi: „NATO se odlučio za akciju, mada nijedna članica NATO alijanse nije bila u opasnosti. Odlučeno je da se bombarduju ne samo Kosovo, već i infrastruktura i narod Srbije i to bez rezolucije UN.“
Makenzi je najpoznatiji po tome što je osnovao i komandovao Sektorom Sarajevo u okviru UNPROFOR-a 1992. godine.