Izvor: B92, 24.Jul.2009, 01:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Francuska: Radnje rade nedeljom
Pariz -- Francuska skupština je odobrila zakon kojim se dozvoljava većem broju radnji da budu otvorene nedeljom, uprkos protestima sindikata.
Senat je usvojio nacrt zakona sa 165 glasova prema 159 protiv, a donji dom skupštine ga je usvojio 15. jula.Ovim se okončava višemesečna rasprava koja se vodila u zemlji oko zaštite radnika, privrednog rasta i potrebe da se ima dan za odmor.
Prema novom zakonu, radnje u Parizu, Marselju i Lilu i u određenim turističkim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zonama imaće prava na više fleksibilnosti, da budu otvorene i nedeljom.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi istakao je da se nada da će ova mera da podstakne privrednu aktivnost, a ministar rada Gzavije Darko rekao je da zakon daje potrošačima više slobode.
Međutim, čak i nekoliko članova Sarkozijevog UMP-a protivi se zakonu i saglasni su sa mišljenjem levičara da se njime ugrožava socijalni model Francuske i da se pravi korak nazad u stečenim pravima radnika.




