Izvor: Blic, 12.Feb.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evropa razbesnela SAD
Evropa razbesnela SAD
BRISEL (AP-Rojters) - Članice NATO sastale su se i juče kako bi pokušale da izglade sukobe zbog priprema za rat u Iraku koji je potresao temelje najmoćnije i najtrajnije vojne alijanse na svetu.
Francuska, Belgija i Nemačka, članice NATO, razbesnele su SAD odbijanjem da pošalju u Tursku vojnike koji bi je štitili od moguće iračke odmazde ukoliko američki vojnici napadnu Irak iz Turske.
Američki ministar odbrane Donald >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Ramsfeld je izjavio da će SAD i 16 drugih zemalja zbog toga započeti unilateralnu akciju pripremanja planova van NATO ukoliko bude bilo potrebno. Kritikujući odluku tri zemlje, članice NATO, Ramsfeld je rekao da tim stavom Nemačka, Francuska i Belgija 'ne ispunjavaju svoje obaveze' prema jednoj od zemalja članica Atlantskog saveza.Francuska, Nemačka i Belgija obrazložile su odluku o odbacivanju zahteva Ankare i Vašingtona 'strahom' da bi vojna podrška Turskoj 'ugrozila mirno razrešenje iračke krize'.
'Ukoliko Turska bude napadnuta mi ćemo stati na njenu stranu i o tome nema govora', pojasnio je belgijski premijer Gi Verhofstad.
Američki predsednik Džordž Buš izjavio je da je razočaran ulogom Francuske koju je imala prilikom blokiranja NATO.Buš je stavljanje veta nazvao 'kratkovidim' i pozvao vladu predsednika Žaka Širaka da razmisli.
Stavljanje veta u NATO moglo bi da dovede do istog rezultata i u Savetu bezbednosti UN, gde se američka administracija priprema da izvrši uticaj na usvajanje druge rezolucije o Iraku koja bi dozvolila primenu sile.












