Edin Džeko osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina

Izvor: Press, 06.Jun.2014, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Edin Džeko osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina

To je ujedno druga presuda za ratni zločin nad Hrvatima u Trusini gde su pripadnici Armije BiH ubili 22 osobe hrvatske nacionalnosti. Džeko je nakon rata emigrirao u Sjedinjene Države, da bi ga američko pravosuđe po poternici iz BiH izručilo 2011. godine.
Na kraju gotovo dvogodišnjeg procesa, Sud BiH utvrdio je da je Džeko učestvovao u streljanju šest zarobljenih pripadnika Hrvatskog veća odbrane, HVO, kao i dva civila, supružnika Ilije i Anđe Ivanković.
Veće >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << je izreklo dve odvojene presude za te zločine od deset i sedam godina zatvora, da bi zatim izreklo objedinjenu kaznu od dvanaest godina zatvora.
Ključni svedok, koji je i u iskazu pred sudom potvrdio da je Džeko odgovoran za ubistvo zarobljenih pripadnika HVO i hrvatskih civila 16. aprila 1993. u Trusini, bila je Rasema Handanović, takođe bivša pripadnica Armije BiH, koja je i sama bila u tom selu.
Handanović je takođe bila optužena za saučesništvo u ovim zločinima, a na osnovu nagodbe s Tužilaštvom BiH kojom se obavezala na svedočenje protiv drugih optuženika, osuđena je na pet i po godina zatvora.

Nastavak na Press...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.