Izvor: B92, 31.Mar.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU i SAD se žale na Kinu

Peking -- Kina žali što su se EU i SAD obratile Svetskoj trgovinskoj organizaciji kako bi je naterale da otvori tržište delova za automobile.

To je prvi put da se EU obraća STO zbog Kine od kako je ta zemlja ušla u tu organizaciju 2001, dok je Vašingtonu to drugi put. Prvi put se radilo o poreskom rabatu za poluprovodnike, a nesporazum je rešen u fazi konsultacija. Brisel i Vašington žele da Peking promeni carinsku politiku koja onemogućava proizvođače automobila i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << delova da isporučuju svoju robu Kini.

Kina je jedan od najvećih svetskih tržišta vozila, a tržište je vredno 19 milijardi dolara.

Novi trgovinski nesporazum samo je poslednji u nizu i očekuje se da bude na dnevnom redu prilikom predstojeće posete kineskog predsednika Vašingtonu. Kineska strana razmatra zahtev EU i SAD za konsultacije, navodi se u saopštenju ministarstva trgovine Kine.

Kina sada ima deset dana da odgovori na zahtev EU i SAD i mora da počne konsultacije u roku od 30 dana. Ako se nesporazum ne reši u narednih 60 dana, EU i SAD mogu da se obrate STO i traže da presudi.

EU i SAD se već dugo žale zbog slabog pristupa brzo rastućem kineskom tržištu, kao i zbog piraterije i krivotvorenja zapadnih proizvoda u Kini. Takođe optužuju Kinu da nelojalno pomaže svoje izvoznike.

Brisel će od sledeće nedelje početi da primenjuje antidampinške carine na kinesku kožnu obuću, a Vašington ponavlja da Kina održava juan slabim da bi koristio izvoznicima.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.