Izvor: B92, 01.Sep.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU: Partnerstvo u pristupu energetskim resursima
Johanesburg -- Evropska unija u nedelju je na Samitu o odrzivom razvoju Zemlje u Johanesburgu predstavila inicijativu za partnerstvo javnog i privatnog sektora koja ima za cilj povecanje pristupa energetskim resursima u vise zemalja u razvoju i koja treba da doprinese smanjivanju siromastva u svetu. Inicijativa se odnosi pre svega na africke zemlje i "podrazumeva uspostavljanje partnerstva u pristupu energetskim resursima" izmedju zemalja u razvoju, civilnog drustva i privatnog sektora. Takva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << saradnja trebalo bi da ostvari, kroz brojne tehnicke i finansijske projekte, razvoj "mehanizma energetskog trzista", stav je EU. Taj projekat bice zvanicno pocet u nedelju, a okuplja 15 zemalja Evropske unije, Senegal, Maroko, Kongo, Tanzaniju, Ugandu, Svazilend, Malavi, Keniju, Cad, Juznoafricku Republiku, Zambiju, Obalu Slonovace, Barbados, Granadu, Nepal, Boliviju, zemlje Centralne Amerike, kao i vise partnera iz privatnog sektora. Projekat ne podrazumeva dodatno finansijsko ucesce EU i bice finansiran iz postojecih budzeta za pomoc u razvoju.





