EK dovršila plan za izbeglice, da li će ga svi prihvatiti?

Izvor: Blic, 07.Sep.2015, 18:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EK dovršila plan za izbeglice, da li će ga svi prihvatiti?

U sedištu Komisije u Briselu je danas najavljeno da će komesari formalno usvojiti plan na sutrašnjem kolegijumu, a javnosti će ga zvanično predstaviti predsednik EK Žan-Klod Junker na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta u sredu.

U Komisiji danas nisu želeli da govore o detaljima, a svetske agencije iz nezvaničnih izvora saznaju da je njime predviđeno raseljavanje oko 160.000 izbeglica koje su trenutno mahom u Grčkoj i Mađarskoj, u druge zemlje članice EU.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
U zavisnosti od veličine, bogatstva i kapaciteta, sve zemlje članice bi prema planu morale da prime izvestan broj izbeglica, a u naknadu bi trebalo da dobiji po 6.000 evra po osobi iz fondova EU.

One zemlje koje odbiju da prime zadat broj izbeglica moraće da za svakog koga nisu primile uplate istu sumu u poseban fond EU.

U Slovačkoj 2.300 migranata

Povodom plana, oglasio se i predsednik Slovačke Andrej Kiška, koji je pozvao svoju vladu da pokaže više solidarnosti sa partnerima iz EU i pristane da preuzme deo od nekoliko stotitna i hiljada izbeglica koji se kreću ka EU. S druge strane, premijer Robert Fico snažno se protivi bilo kom sistemu kvota u raspodeli izbeglica koji beže od rata i siromaštva iz zemalja, kao što su Sirija i Avganistan.

Od Slovačke koja ima oko 5,4 miliona stanovnika, biće zatraženo da prihvati nešto manje od 2.300 migranata.

Planom je predviđeno da najviše izbeglica prime Nemačka (oko 40.000) i Francuska (30.000), najmanje Kipar i Malta (nešto više od 400), a ni jednoj članici neće biti dozvoljeno da bira i diskriminiše izbeglice prema veroispovesti, stepenu obrazovanja i ostalim ličnim karakteristikama.

Sem toga, ni izbeglice neće moći da biraju u koju zemlju će biti naseljene, a ako odbiju, preti im uskraćivanje prava na azil i deportacija u zemlju porekla.

Velika Britanija i Irska, koje nisu članice Šengenskog sporazuma, nisu uključene u ovaj plan, iako je britanski premijer Dejvid Kameron najavio da njegova zemlja u narednih pet godina treba da primi 20.000 izbeglica iz kampova na granicama Sirije.

Ovog puta, plan odlučno podržavaju Nemačka i Francuska, a francuski predsednik Fransoa Oland je danas upozorio da bi odbijanje novog plana moglo da znači kraj Šengenskog sporazuma.

- Slovenija je, ako bude potrebno, spremna da “udomi” 2.000 izbeglica, ali za sada nema indikacija da će one biti preusmerene prema Sloveniji - izjavio je danas šef slovenačke diplomatije Karl Erjavec.

Evropski plan odbacuje i finska nacionalistička stranka Finns, koja je deo vladajuće koalicije, čiji je lider poručio da neće podržati ovaj predlog, kao što nije podržala ni prethodnu, “takozvanu dobrovoljnu obavezu”.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.