Izvor: Blic, 04.Sep.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dolijao Al Zarkavijev naslednik
Dolijao Al Zarkavijev naslednik
Iračke snage uhapsile su Hameda Džumu Farida al Saidija, poznatijeg kao Abu Humam ili Abu Rana, drugog čoveka Al Kaide u Iraku.
Hamed al Saidi je nadzirao terorističke grupe koje su kidnapovale ljude radi otkupa. Koristili su minobacače i nagazne mine kraj puta, što je uslovilo smrt vojnika i nevinih civila. Ubijali su policajce nakon što bi primili platu, samo da bi skupili pare za finansiranje terorizma. Al Saidi je, takođe, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nadgledao formiranje odreda smrti i naređivao ubistva, podmetanje bombi, otmice i napade na iračke policijske i vojne kontrolne punktove.
Al Saidi je uhvaćen pre nekoliko dana, a njegovo hapšenje je imalo za posledicu hvatanje ili pogibiju još 11 najviših ličnosti Al Kaide u Iraku, kao i devet običnih članova te organizacije.
- Najpoznatija teroristička organizacija na svetu sada prolazi kroz ozbiljnu krizu vezanu za rukovodeći kadar - izjavio je irački savetnik za bezbednost Muvafak al Rubaje.
Al Saidi je bio druga ličnost iračkog ogranka Al Kaide, odmah iza Abu Ajuba al Masrija, naslednika Abu Musaba al Zarkavija koji je poginuo u američkom vazdušnom napadu 7. juna ove godine.
CDC/JS Amerikanci, pređite na islam
Al Kaida je pozvala nemuslimane u SAD da pređu u islam. Na najnovijem video-snimku te organizacije, emitovanom u subotu, taj poziv upućuje čovek poznat kao Adam Gadan, koga traži FBI. Na video-snimku on kaže da nepoznavanje islama navodi zapadnjake da prihvate ratove koje njihove vlade i Izrael vode protiv muslimanskih zemalja. Na početku filma, Ajman al Zavahiri, čovek broj dva u Al Kaidi, kaže na engleskom jeziku: 'Amerikancima i ostalom hrišćanskom svetu poručujemo: ili okajte svoje greške i kročite u svetlost istine ili zadržite svoj otrov za sebe.'








