Izvor: B92, 04.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Dijabulimija" novi tip poremećaja
London -- U svetu se pojavila nova vrsta poremećaja u ishrani, nazvana "dijabulimija", kojoj pribegavaju mladi dijabetičari.
Oni izbegavaju injekcije insulina i svesno izazivaju slabljenje organizma, uz koje ide i mršavljenje. Kako je preneo BBC, obolelima od dijabetesa tipa 1 potrebne su svakodnevne injekcije insulina kako bi mogli da apsorbuju glikozu, koju organizam koristi kao "gorivo". Ukoliko se doza insulina ne uzme, telo naglo gubi na težini, jer koristi sopstvene rezerve >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u energetske svrhe.
Prema procenama britanskog društva dijabetičara, u Britaniji čak trećina mladih žena obolelih od dijabetesa svesno izbegava terapiju da bi ostale vitke, uprkos tome što doktori upozoravaju da "dijabulimija" može dovesti do slepila, nervnih i oboljenja bubrega i srca. Na pojavu su nedavno upozorili i lekari u SAD.








