Izvor: Kurir, 08.Mar.2011, 15:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DOKTORAT PREPISAO I EVROPSKI KOMESAR JOHANES HAN?
BEČ - Lovci na plagijate, posle nemačkog ministra odbrane Karla Teodora cu Gutenberga, našli su novu žrtvu u evropskom komesaru za regionalni razvoj Johanesu Hanu.
U Beču je, usled vesti o aferi oko doktorskog rada Gutenberga, obnovljena diskusija o doktorskoj disertaciji Hana iz 1987. godine pod nazivom "Perspektive filozofije danas".
Prve optužbe da je reč o plagijatu pojavile su se još 2007, pa je rad dat na analizu Univerzitetu u Cirihu, koji je odbacio svaku sumnju. >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Četiri godine posle pojave prvih sumnji optužbe su postale masovnije. Profesor na Institutu za filozofiju i naučnu teoriju Univerziteta u Lincu, Gerhard Frelih naglasio je da Han u svom radu nije imao nikakav vlastiti doprinos, pošto je čak 90 odsto rada preuzeto od drugih.
"On je samo na nekoliko stranica stavio fusnote ili stavio navodnike, što nije korektno", kritikovao je ovaj naučni radnik bivšeg ministra nauke Austrije. Sličnu ocenu izneo je u javnost i naučnik Štefan Veber koji trenutno analizira ovaj rad za stranku Zelenih.
Han odbacuje sve optužbe, ocenivši ih glupošću. Ja sam koristio citate i delom ih parafrazirao. Atest Univerziteta u Cirihu dokazuje da nije reč o plagijatu", naglasio je on.
Univerzitet u Beču je ukazao da će, ukoliko bude podneta prijava, pokrenuti postupak provere ovog rada. Opozicija je krenula sa pregledom doktorskog rada Hana, i ako se ispostavi da je plagijat, evropskom komesaru preti sudbina Gutenberga - oduzimanje doktorske titule, i ostavka.












