Izvor: B92, 14.Okt.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Cena premašila 54 dolara za barel
Njujork -- Cene sirove nafte su na tržištu u Aziji ponovo su premašile 54 dolara za barel (159 litara).
Razlog za ovaj skok jeste eksplozija na jednom naftovodu u Meksiku. Ona je pojačala strah od poremećaja ponude pred novi izveštaj o stanju američkih zaliha. Na cene je uticao i nastavak štrajka u Nigeriji, najvećem afričkom proizvođaču nafte.
Cena američke lake nafte za isporuke u novembru dostigla je u četvrtak na azijskom tržištu 54,17 dolara za barel, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što je 53 centa više od 53,64 dolara na jučerašnjem zaključenju poslovanja u Njujorku. Početkom ove sedmice dostignut je apsolutni rekord od 54,45 dolara.
Predsednik Organizacije izvoznica nafte (OPEK) Purnomo Jusđantoro je danas ponovio da cene skaču zbog tražnje, a ne nedovoljne ponude i očekuje da će se rast cena nastaviti do kraja oktobra. OPEK-ovo obećanje da će povećati proizvodnju na oko 30 miliona barela dnevno nije delovalo na tržište, pošto se ta nafta sa visokim sadržajem sumpora u ovom trenutku mnogo ne traži.









