Čeku: Janša mi obećao nezavisnost Kosova

Izvor: Politika, 29.Avg.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čeku: Janša mi obećao nezavisnost Kosova

Slovenija će biti jedna od prvih država Evropske unije koja će priznati nezavisno Kosovo, izjavio kosovski premijer za slovenačku državnu televiziju

Od našeg stalnog dopisnika
Ljubljana, 28. avgusta – "Premijer Janez Janša mi je danas garantovao da će se u Evropskoj uniji (tokom predstojećeg predsedavanja) potruditi da postigne saglasnost o podršci nezavisnosti Kosova, a ako Evropska unija ne dostigne jedinstvo Slovenija će biti jedna od prvih država >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Evropske unije koja će priznati nezavisno Kosovo." Ove reči Agima Čekua prenela je sinoć slovenačka državna televizija u udarnom terminu svog programa – u večernjem TV Dnevniku, povodom povratka dela svoje vojske iz Peći, gde je stacioniran najveći deo kontingenta Slovenačke vojske (SV).

Poduža reportaža, emitovana u okviru centralne informativne emisije na Prvom programu RTV Slovenija, bavila se povratkom kući oko 500 pripadnika SV iz rejona Peći, gde "do daljnjeg" ostaje još oko 160 slovenačkih vojnika u punoj pripravnosti, kako su reporteru potvrdili kapetan Grega Vodeb i njegov nadređeni – potpukovnik Miha Škrbinc Barbo, koji očekuju da će baš u vreme slovenačkog predsedavanja Evropskom unijom, dakle u prvoj polovini 2008. doći do konačne nezavisnosti Kosova. Starešine Barbo i Vodeb priznaju da sredinom iduće godine, kada očekuju da bi Kosovo moglo postići nezavisnost, može doći i do "nekih incidenata", ali "slovenački vojnici su na sve spremni" i zato ne očekuju da situacija eskalira.

Da podsetimo, kada je kontingent od oko 700 pripadnika 10. motorizovanog bataljona Slovenačke vojske krajem februara ove godine krenuo iz matične kasarne na put preko luke u Solunu kako bi od Italijana preuzeo "svoju zonu odgovornosti" na Kosovu sa sedištem u Peći, ovdašnji mediji su izdašno prenosili očekivanja vojnika i starešina da će upravo oni biti prisutni i obezbediti mir na Kosovu u vreme proglašenja države (sad već proteklog) juna, koji je od strane Alberta Roana i Martija Ahtisarija najavljivan kao rok za nezavisnost južne srpske pokrajine. Razumljivo je da su vojnici sada donekle razočarani što se vraćaju u domovinu bez oreola "junaka oslobodilaca albanskog življa", ali pronađena je nova šansa u predstojećem predsedavanju Slovenije Evropskoj uniji.

U međuvremenu je SV uz "pomoć brojnih slovenačkih firmi koje deluju na Kosovu" izgradila osnovnu školu u selu u blizini Peći, a svečanosti otvaranja prisustvovao je juče i kosovski premijer Agim Čeku, napomenuvši da se Čeku odazvao da preseče traku iako se tek vratio s Bleda, gde je prisustvovao strateškom forumu upriličenom u čast budućeg predsedavanja Ljubljane Evropskom unijom i porazgovarao sa premijerom Janšom. Čeku je odgledao kako slovenački vojnici otkrivaju spomen-ploču na školskom zdanju, a onda se obratio slovenačkoj javnosti otkrivši detalje razgovora sa predsednikom slovenačke vlade, tačnije Janšina obećanja da će službena Ljubljana iskoristiti šestomesečno vođenje Unije da pogura nezavisnost Kosova unutar EU.

Janšin kabinet nije demantovao ove Čekuove navode, niti da je šef slovenačke vlade obećao Čekuu da će Slovenija dati primer ostalima te među prvima priznati nezavisnu državu Kosovo, čak i ako u tom pogledu u Briselu ne bude postignuto jedinstvo među 27 država EU. To nije novost ako se zna da je upravo Janez Janša iz opozicionih redova do pre četiri godine ljuto kritikovao politiku tadašnje vlade levog centra prema Kosovu, iako je i ondašnja vlada protežirala ideju da rastakanje SFRJ nije završeno sve dok je Kosovo u okviru Srbije, kao i da u bivšoj zajedničkoj državi nisu samo narodi sa slovenskim korenima imali pravo na samoopredeljenje do otcepljenja, nego i "Kosovari", kako slovenački političari nazivaju Albance s Kosmeta. Janša je još tada tražio i da Slovenija bude prva država na svetu koja će priznati nezavisnu državu Kosovo.

RTV Slovenija je na svom internet-portalu uz opisanu reportažu sa Čekuovim rečima direktno "iz Janšinih usta" objavila i vest da je "Jeremić ignorisao Ahtisarija, ali ne i Rupela". Tu je i objašnjenje zašto je srpski ministar spoljnih poslova napustio večeru na kojoj je Ahtisari izneo stav da Kosovo više ne može biti deo Srbije i da je nezavisnost jedina realnost. Prema tumačenju te TV kuće, Jeremić je odlazak pravdao nekim "već dogovorenim bilateralnim susretima", a prava istina se krije u činjenici da su mu domaćini isprva obećali da će smeti da replicira Ahtisariju, ali je posle Jeremiću ta mogućnost uskraćena.

Svetlana Vasović-Mekina

[objavljeno: 29.08.2007.]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.