Izvor: B92, 21.Jun.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Buš završio razgvore sa EU
Beč -- U Beču je završen jednodnevni evropsko-američki samit, kome je prisustvovao i Džordž Buš.
Američki predsednik Džorž Buš razgovarao je sa čelnicima Evropske unije o nuklearnom programu Irana, Iraku, o zatvoru Gvantanamo i liberalizaciji trgovine. Iako je ovo posle 27 godina prva poseta američkog predsednika Austriji, Buš nije naišao na dobrodošlicu. Njega su na ulicama Beča sačekali protesti.
Ta atmosfera predsednika Amerike više ne iznenađuje, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << jer je to sastavni deo njegovih poseta evropskim zemljama. Buš se u svojoj prvoj poseti Beču, između ostalog, susreo sa austrijskim kancelarom Volfgangom Šiselom, evropskim komesarom Barozom i Visokim predstavnikom EU Havijerom Solanom.
Po završetku razgovora Buš je na konferenciji za novinare ponovio da Iran ima jasan rok da odgovori na ponudu međunarodne zajednice: "Naša pozicija je ista: nećemo sesti za pregovarački sto dok nas Iranci dovoljno ne uvere da su prekinuli svoj nuklearni program. Tačka. To su i sami obećali predsedništvu EU. 22. avgust, kao rok koji je postavljen, čini mi se kao jako mnogo vremena za davanje razumnog odgovora. Irancima ne bi trebalo mnogo da analiziraju situaciju i shvate šta je razumni odgovor.
Kada je u pitanju jedna od najvećih nesuglasica između EU i Amerike - zatvor Gvantanamo - Džordž Buš je rekao da i on sam želi da se Gvantanamo zatvori, ali da se to neće dogoditi odmah.
Austrijski kancelar Volfgang Šisel pozdravio je ovu najavu amričkog predsednika: "Pozdravljam vaše najave da ćete zatvoriti Gvantanamo. Dobili smo uveravanja i obećanja da neće biti torture i da će sva prava i zakoni biti poštovani. Mi, Evropljani, moramo da pomognemo SAD kako bi se našao izlaz."
Na pitanje austrijskog novinara da li je svestan kolliko je američka politika u Evropi nepopularna, Buš se nije mnogo uzbudio: "Ljudi se ne slažu sa mojim odlukama u vezi sa Irakom i ja to razumem. Za Evropu je 11. septembar bio trenutak, za nas je to bio datum kada smo promenili način razmišljanja. Učinio bih sve i učiniću sve da zaštitim američki narod. Meni je jasno da, kako smo sve dalje od 11. septembra 2001, lekcije koje smo tada naučili ljudi sve brže zaboravljaju. Ali, ja ih neću zaboraviti. Ja se ne upravljam rezultatima javnog mnjenja, jednostavno činim ono što mislim da je ispravno."
Inače, lideri Evropske unije i predsednik Amerike upozorili su ponovo Severnu Koreju da otkaže lansiranje projektila dugog dometa, jer će u suprotnom biti suočena sa sankcijama.











