Izvor: B92, 06.Avg.2008, 04:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Buš u poseti Južnoj Koreji
Seul -- Predsednici SAD i Južne Koreje, Džordž Buš i Mijung Bak Li, insistiraju na rigoroznoj verifikaciji nuklearnog programa Severne Koreje.
U suprotnom, suočila bi se sa novom međunarodnom izolacijom, naveli su oni. Dvojica predsednika nastupila su zajednički kako bi ukazali na potrebu uspostavljanja rigoroznog procesa za verifikovanje detalja nuklearnog programa Severne Koreje, pre nego što Pjongjang dobije dodatne ekonomske i diplomatske beneficije.
Američki >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << predsednik Džordž Buš doputovao je u utorak u Južnu Koreju, prvu stanicu na svom jednonedeljnom putovanju po Aziji, tokom kojeg će posetiti i Tajland i Kinu, gde će prisustvovati otvaranju Olimpijskih igara u Pekingu.
"Zabrinut sam zbog aktivnosti vlade Severne Koreje u vezi sa obogaćivanjem uranijuma, nuklearnim testovima i razvojem programa balističkih raketa", rekao je Buš.
On je ocenio da je najbolji način da se pristupi rešavanju tog problema uvođenje jakih verifikacionih mera.
Buš je takođe rekao da bi SAD mogle da uklone Severnu Koreju sa liste zemalja koje podržavaju terorizam do 11. avgusta, ukoliko se zaista uspostavi rigorozan verifikacioni program.
Sa Bušovim stavovima se složio i predsednik Južne Koreje Li.
"Naš cilj je vrlo jasan, a to je da Koreja mora biti očišćena od nuklearnog oružja. Ukoliko budemo radili strpljivo, verifikacioni plan bi trebalo da bude sproveden savršeno i smatram da bi Severna Koreja trebalo da sarađuje u ovom procesu", rekao je Li.
SAD, Kina, Rusija, Južna Koreja i Japan već godinama pregovaraju sa Pjongjangom, nudeći vladi te zemlje ekonomsku i humanitarnu pomoć za odustajanje od njenih "nuklearnih ambicija".
Ovaj nuklearni spor počeo je krajem 2002, kada su SAD optužile Severnu Koreju da tajno radi na obogaćivanju uranijuma, što je bila povreda sporazuma o razoružanju iz 1994.
Severnokorejska nuklearna deklaracija, koju je ta zemlja objavila sa šest meseci zakašnjenja, pružila je samo podatke o tome koliko plutonijuma je proizvedeno u njenom glavnom nuklearnom kompleksu Jongbion, ali nisu izneti detalji o bombama koje su možda napravljene.
Stručnjaci veruju da je Severna Koreja proizvela više od 50 kilograma plutonijumskog naoružanja, što je dovoljno za 10 nuklearnih bombi.
Protesti zbog posete Buša
Južnokorejska policija upotrebila je vodene topove protiv demostranata koji su protestovali zbog posete predsednika SAD Džordža Buša. Poseta Buša ponovo je pokrenula demonstracije protiv sporazuma kojim je Seul ukinuo zabranu na uvoz govedine iz SAD.
Uz parole "Napolje, Buš! Napolje, Mijung Bak Li!", okupljeni studenti, radnici i levičari koračali su sa svećama posle mirnog mitinga. Međutim, kako navodi Jonhap, protestnu šetnju brzo je prekinula policija, koja je upotrebila vodene topove i vozilima blokirala ulice.
"Većina Južnokorejaca nije želela sporazum o američkoj govedini, ali je on bio prihvaćen voljom predsednika", naveo je jedan od demostranata i dodao da demostranti "ne znaju do kakvih novih ponižavajućih obećanja će doći u njihovom sutrašnjem privatnom razgovoru" .
U Seulu se okupilo oko 20.000 demostranata, na desetine je uhapšeno, a policija je koristila vodene topove da bi ih sprečila da blokiranju glavne gradske ulice, javio je "Glas Amerike" iz južnokorejske prestonice.
Izveštač američkog medija navodi da "ipak nije bilo reči o nekim velikim sukobima demostranata i više od 16.000 policajaca koji su angažovani kako bi sprečili nerede".
Agencija Rojters je nešto ranije prenela da je u centru Seula održan miting podrške SAD kome je prisustvovalo oko 15.000 ljudi, što je bila neočekivana podrška američkom predsedniku, mada je navela da je tokom večeri bio najavljen protest protiv Bušove posete.
Buš u Južnoj Koreji
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 06.Avg.2008
Američki predsjednik Džordž Buš i predsjednik Južne Koreje Li Mijung Bak insistiraju da se Sjeverna Koreja složi sa ispunjavanjem rigoroznog verifikacionog plana za svoj nuklearni program ili da se suoči sa novom međunarodnom izolacijom. Bu&sc ..








