Britanci predstavili ratni brod budućnosti

Izvor: Vesti-online.com, 01.Sep.2015, 17:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Britanci predstavili ratni brod budućnosti

Ratni brodovi bi u budućnosti mogli da budu pravljeni od ultrajake plastike i grafena, naoružani oružjem koje gađa svoju metu brzinom svetlosti, a njima bi komandovao tek delić posade koja je danas potrebna.

Ovi predlozi su samo neke od ideja naučnika, inženjera i arhitekata koje je britansko ministarstvo odbrane organizovalo u grupu "Startpoint“.

Projekat pod imenom "Drednot" (nazvan po revolucionarnoj klasi broda koji je britanska kraljevska mornarica lansirala >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << 1906. godine) osmišljen je da se razmatraju nova rešenja o ratnim brodovima budućnosti, piše Bi-Bi-Si.

Ideje uključuju i pravljenje brodova od ultrajakih akrilnih materijala, koji ne samo da su lakši od metala već mogu da menjaju izgled od neprozirnog do prozirnog puštanjem električne energije kroz njih.

Materijali poput grafena mogli bi da se iskoriste za ojačavanje strukture brodova, kao i presvlačenjem trupa broda kako bi se smanjilo trenje, što bi dodatno ubrzalo brod i smanjilo potrošnju.

A virtual ship, dubbed Dreadnought 2050, has offered a glimpse of what a Royal Navy warship could look like in 2050 pic.twitter.com/vIXXT5G1e4— David Jack (@DJack_Journo) August 30, 2015

Inženjeri su takođe razmatrali balastne tankove koji bi se vrlo brzo punili kako bi brodovi mogli da urone što više i bili mnogo manje mete i mogli teže da se primete na radaru. Osim toga, predlaže se i razvoj fuzionih reaktora koji bi davali mnogo više snage.

Predlažu i korišćenje dronova koji bi kružili oko brodova i služili kao radar i pomagali u obaranju neprijateljskih projektila.

Pomorski stručnjaci sugerišu naoružavanje brodova elektromagnetnim topovima, koji ispaljuju projektile brzinom kojom lete današnje krstareće rakete. Osim toga, brodovi bi bili naoružani raketnim sistemima čiji bi projektili leteli brzinom od preko pet maha i torpedima koji bi se kretali 300 čvorova pomoću tehnologije superkavitacije.

Što se komandnog mosta tiče, predlažu hologramski komandni centar koji bi kapetanu omogućio veću preglednost terena, lakše i bolje planiranje.

#SanaDemekİstediğim ingilterenin 2050de kullanmayi planladigi gemi biz borek tartisalim. https://t.co/bhQhHdz1fF pic.twitter.com/odNFjh1DAh— Vatan Seven (@VatanSeven02) August 31, 2015

Superbrzim vezama podaci bi bili prenošeni hiljadama kilometara daleko, čime bi komunikacija bila poboljšana.

Zbog svih tehnoloških inovacija očekuje se da će broj posade biti sasečen sa 200 na 50.

Komandant Stiv Prest, oficir za robotiku u kraljevskoj mornarici, rekao je da oni pozdravljaju napore nekih od britanskih najboljih mladih inženjera da razvijaju ideje za budućnost.

- Dok neke od ovih tehnologija i rešenja zvuče kao trenutno nedostižni, nema razloga da u budućnosti ne postanu stvarna - kaže Muir Makdonald, jedan od čelnih izvršnih ljudi „Startpointa“.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.