Izvor: B92, 11.Apr.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bler: U Iraku se vodi istorijska borba
London -- Britanski premijer Toni Bler u vrlo emotivnom tonu stao je u odbranu "istorijske borbe u Iraku", rekavši da je uveren da će Britanija i SAD i dalje biti angažovane u toj zemlji, uprkos eskalaciji sukoba. U prvom javnom istupu od izbijanja pobune u više iračkih gradova, krajem prošle nedelje, Bler je u autorskom članku u nedeljniku "Obzerver" ocenio da i dalje postoje "neverovatne mogućnosti za napredak" u Iraku. "Uključeni smo u istorijsku borbu u Iraku. U slučaju neuspeha, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što se neće dogoditi, poraz ne bi pretrpela samo 'moć Amerike'. Nada u mogućnost slobode i verske tolerancije u Iraku bi se ugasila", piše Bler uoči odlaska u Vašington naredne nedelje, na razgovore sa predsednikom SAD Džordžom Bušom.
U slučaju neuspeha okupacionih snaga u Iraku, navodi britanski premijer, bila bi to "radost za diktatore, fanatici i teroristi bi trijumfovali". Bler je, takođe, ukazao da bi povlačenje britanskih snaga za posledicu imalo nove zahteve ekstremista za povlačenje iz Avganistana, a zatim i sa Bliskog istoka u celini. "Moramo da se borimo u ovoj borbi, borbi u kojoj moramo da pobedimo, i to je ono što se sada događa u Iraku", naveo je Bler u "Obzerveru".











