Izvor: B92, 09.Jul.2009, 14:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Barozu drugi mandat
Brisel -- Lideri EU odlučili su da zvanično imenuju Žožea Manueal Baroza za drugi mandat na čelu Evropske komisije, javlja Rojters pozivajući se na diplomatske izvore.
Šefovi država i vlada EU već su jednoglasno 18. juna u Briselu podržali Barozovu kandidaturu, ali njemu takođe treba podrška Evropskog parlamenta, gde su njegovi saveznici iz redova konzervativaca najjača snaga, ali nemaju dovoljnu većinu.
Zvaničnim imenovanjem lideri EU žele da pomognu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da Barozovu kandidaturu usvoji i parlament.
"Pismena procedura za zvanično imenovanje je završena," izjavio je funkcioner blizak švedskom predsedavanju EU.
Glasanje o reizboru predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza, u Evropskom parlamentu, neće biti održano pre septembra, saopštio je nedavno odlazeći predsednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Petering.
Petering je nagovestio da bi glasanje moglo da bude održano i kasnije, što, prema oceni Rojtersa, znači dodatnu neizvesnost za Evropsku uniju koja se bori sa jednom od najtežih ekonomskih kriza u proteklih nekoliko decenija.
Parlamentarne grupe žele da razgovaraju sa Barozom o njegovom programu pre glasanja, rekao je Petering tokom posete čelnika Evropskog parlamenta Švedskoj, koja do kraja godine predsedava EU. Evropski parlament je prema očekivanjima trebalo da se izjašnjava o Barozovom reizboru sledeće sedmice, ali poslanici desnog centra nisu uspeli da prevladaju protivljenje poslanika levice.
Prema nekim zvaničnicima iz Brisela, odlaganje izbora za predsednika Evropske komisije ima smisla dok Irska ne održi novi referendum o Lisabonskom sporazumu, u oktobru, navela je britanska agencija.












