Izvor: B92, 21.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bangladeš traži pomoć

Daka -- Bangladeš ponovo traži pomoć u hrani i vodi za preživele ciklona Sidr.

Vlasti strahuju da bi broj mrtvih mogao da se popne na 10.000. Osnovnih potrepština ima sve manje, pa bi broj stradalih mogao da se poveća. Zbog nedostatka pijaće vode u nekim delovima Bangladeša moglo bi do dođe do epidemija.

Mrtvi se i dalje vade iz vode, a istu tu vodu preživeli koriste za piće, kuvanje i održavanje higijene. Bangladeš je na ušću reke Gang u Bengalski zaliv, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pa veliki deo stanovništva živi u straćarama na prostoru koji reka stalno plavi. Voda je odnela najviše života.

"Kada je ciklon počeo, moja sestra i njena deca su se popeli na krov. Kada je voda stigla do krova, popeli su se na drvo, ali je drvo palo i smrvilo ih", kaže jedan stanovnik Bangladeša.

Pomoć koja je do sada stigla u Bangladeš vredna je 120 miliona dolara, što, prema rečima zvaničnika, nije dovoljno. Vladi te azijske zemlje potrebna je čak i pomoć dobrovoljaca kako bi bili nađeni svi poginuli.

Muhamed Ali Sorcar, predstavnik Bangladeša pri UN, kaže da informacije nisu kompletne, ali da ne bi bilo iznenađenje da žrtava bude 5.000 do 10.000.

U UNICEF-u tvrde da humanitarna pomoć ne stiže do nekih krajeva zemlje. UNICEF je tražio od Indije da angažuje avione kako bi hrana što pre bila dopremljena. Najveći problem je čista voda, koje nema, a koja ne može da bude dopremljena avionima.

Ana Veneman, izvršna direktorka UNICEF-a, kaže da UNICEF sarađuje sa zemljama i nevladinim organizacijama na snabdevanju hranom. "UNICEF pre svega mora da snabde vodom sve ljude. To je teško jer je sva infrastruktura uništena, tako da tražimo alternativne načine snabdevanja", kaže ona.

Sličan ciklon je 1991. ubio 139.000 ljudi. Tropske oluje su zbog klimatskih promena češće i jače, pa će UNICEF raditi sa zemljama u regionu Indijskog okeana kako bi se sprečila katastrofalna stradanja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.