
Izvor: N1 televizija, 20.Avg.2016, 10:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ban Ki Mun: Dijalog Beograda i Prištine ne napreduje
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun ocenio je da sprovođenje sporazuma Beograda i Prištine "nije značajno napredovalo", uz međusobno okrivljavanje dve strane za neispunjavanje obaveza.
U poslednjem tromesečnom izveštaju o Unmiku, koji će biti predstavljen na sednici Saveta bezbednosti UN 25. septembra, Ban Ki Mun je naveo da je i dalje zabrinut zbog neujednačene političke pažnje posvećene najvažnijim pitanjima i što se zbog strančarenja zanemaruju dugoročnih prioritetni >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << ciljevi.
"Napeta politička situacija i opozicioni protesti na Kosovu su uticali na angažovanje Prištine, dok su parlamentarni izbori i proces obrazovanja vlade uticali na pažnju Beograda", navodi se u izveštaju za period od 16. aprila do 15 jula.
Ban je naveo da su kosovske i srpske vlasti potvrdile posvećenost dijalogu, ali i pozvao lidere u Beogradu i Prištini da pokažu novu kreativnost, fleksibilnost i spremnost za kompromis kako bi se obezbedio napredak u dijalogu u korist svih zainteresovanih i odlučno postavilo Kosovo i širi region na put stabilnosti i razvoja.
U obuhvaćenom periodu nije bilo sastanaka na visokom nivou, mada su održana četiri na tehničkom, konstatovano je u izveštaju. Praktično sprovođenje sporazuma Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije "nije značajno napredovalo", naveo je on i dodao da "Beograd i Priština nastavljaju da se međusobno optužuju za manjak napretka".
Priština navodi da je Beograd blokirao sprovođenje sporazuma o energetici, telekomunikacijama i otvaranju mosta u Kosovskoj Mitrovici, dok Beograd navodi da Priština sprečava osnivanje Zajednice srpskih opština, kao i da napori Kosova da se učlani u međunarodne organizacije negativno utiču na atmosferu dijaloga, piše u izveštaju.
Spor napredak u unapređenju kosovske evropske perspektive, uključujući u dijalogu Beograda i Prištine, kao i nepovoljni ekonomski uslovi doprinose razočaranju građana, navodi se u izveštaju. Ban je naveo da prioritet Unmika ostaju unapređenje bezbednosti, stabilnosti i poštovanja ljudskih prava na Kosovu i regionu, uz dodatni cilj da nastavi konstruktivno angažovanje s Prištinom i Beogradom.
Konsolidovanje demokratije i vladavine prava na Kosovu i u regionu ostaje ključno, navodi se u izveštaju i ocenjuje da je za trajno pomirenje potreban bezbedan i održiv povratak izbeglih i raseljenih. Političke okolnosti na Kosovu su se nešto popravile sa "značajnim smanjenjem" protesta, agresivnog delovanja i destruktivne taktike različitih stranaka, mada tenzije i dalje postoje, dodaje se u izveštaju.
Opoziciono Samoopredeljenje prekinulo je bojkot Skupštine koji je počelo u oktobru 2015, mada se i dalje protivi sporazumima o demarkaciji granice s Crnom Gorom i Zajednici srpskih opština, dok su druge opozicione Inicijativa za Kosovo i Alijansa za budućnost Kosova naznačili nastavak bojkota sa zahtevom za prevremene izbore.
U izveštaju se navodi da je uz posredovanje OEBS-a u oblastima sa srpskom većinom bez većih incidenata održani izbori za parlament Srbije uz ocenu da je Kosovo bilo ključna tema u predizbornoj kampanji što je bilo uočljivo zbog povećanog broja poseta viših zvaničnika iz Beograda opštinama na severu Kosova.