Izvor: B92, 28.Maj.2010, 11:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BP: Izlivanje nafte se nastavlja

Vašington, London -- Naftna kompanija Britiš petroleum uspela je da zapuši oštećeni naftni izvor iz kojeg su se u vode Meksičkog zaliva izlivale ogromne količine nafte.

Pozivajući se na američke medije, BBC je preneo da u kompaniji kažu da treba sačekati nekoliko dana kako bi se videlo da li je operacija zatvaranja bušotine uspela.

Kompanija je u bušotinu pod velikim pritiskom ubrizgala mulj, a nakon toga će bušotina bila zalivena betonom. To je prvi put >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je ovakav postupak primenjen na dubini većoj od hiljadu i po metara.

Predstavnici BP-ja su odbili da komentarišu ocene Američke obalske straže koje su preneli američki mediji.

Cilj operacije je bio da se upumpavanjem dovoljne količine materijala nadvlada pritisak nafte i gasa koji kuljaju sa dna mora, da se bušotina zatvori i potom zacementira.

Postojao je rizik da bi ventil za sprečavanje izlivanja, koji je u trenutku havarije 20. aprila zakazao i koji se nalazi na vrhu bušotine, mogao da pod pritiskom pukne.

U tom slučaju bi se na lokaciji udaljenoj 80 kilometara od obala Lujzijane pojavila nova pukotina iz koje bi nafta nastavila da kulja.

BBC podseća da je BP bio izložen velikom pritisku da zaustavi izlivanje nafte iz oštećenih instalacija na dnu mora, posle nekoliko prethodnih neuspelih pokušaja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.