Izvor: Kurir, 06.Apr.2011, 16:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BITKA ZA PREDSEDNIČKI BUNKER U ABIDŽANU
ABIDŽAN - Snage lojalne Alasanu Uatari upale su u bunker njegovog suparnika Lorana Gbagba, saopštio je izvor francuske vlade. Isti izvor je naveo da su propali pregovori čiji je cilj bio da ubede Gbagba da se preda.
Do oružane vatre u rezidenciji Gbagba došlo je kada su pristalice Uatare, međunarodno priznatog lidera Obale Slonovače, saopštile da će Gbagba "ukloniti" iz njegovog bunkera. Prema rečima očevidaca, paljba se čula i blizu predsedničke palate i rezidencije Gbagba.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << />
Uatarine snage, koje su protekle sedmice pokrenule ofanzivu i preuzele kontrolu nad većinom zemlje, uspele su uz pomoć međunarodnih snaga da uđu i u centar Abidžana i probiju se do Gbagbove rezidencije.
Snage UN i Francuske bombardovale su u ponedeljak predsedničku rezidenciju i tri strateška vojna garnizona, pošto politička blokada i sukobi između pristalica Gbagboa i Uatare u Obali Slonovače traju već četiri meseca. U tim sukobima poginulo je više stotina ljudi, uglavnom Uatarinih pristalica, a milion ljudi je izbeglo iz svojih domova, navode agencije.
Obala Slonovače je bivša francuska kolonija koja je nezavisnost stekla 1960. godine.














