Avganistan i dalje prioritet UN

Izvor: RTS, 04.Feb.2009, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Avganistan i dalje prioritet UN

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun doputovao u iznenadnu posetu Avganistanu. U saopštenju Svetske organizacije navodi se da je Avganistan i dalje prioritet u angažovanju UN.

Avganistan će ostati prioritet Ujedinjenih nacija u 2009. godini, izjavio je danas generalni sekretar UN Ban Ki Mun tokom iznenadne posete Kabulu.

"Za UN Avganistan će biti prioritet u 2009. godini", rekao je Ban na konferenciji za novinare koju je održao zajedno sa predsednikom Avganistana Hamidom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Karzaijem, dan nakon što su UN apelovale da se obezbedi 604 miliona dolara (460 miliona evra) za humanitarnu pomoć za Avganistan u ovoj godini, preneo je Kjodo.

Generalni sekretar UN je dodao da Avganistan, takođe, ima "punu podršku" međunarodne zajednice uključjući i zemlje koje imaju tamo svoje trupe.

Avganistanu je tokom 2009. godine potrebno 354 miliona dolara što je oko 27 miliona evra za hranu i skoro 100 miliona dolara za uklanjanje mina.

Ban je izrazio zabrinutost i zbog sve većeg nasilja i civilnih žrtava u Avganistanu.

Prema podacima UN, više od 2.100 civila stradalo je tokom 2008. godine, što je 40 odsto više nego prethodnih godina. Na stotine njih poginulo je u američkim vazdušnim napadima.

"Potpuno delim zabrinutost i frustracije predsednika Karzaija zbog mnogo tragičnih incidenata u kojima su poginuli civili tokom vojnih operacija protiv terorizma", rekao je Ban Ki Mun.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nenajavljena poseta Ban Ki-Muna

Izvor: B92, 04.Feb.2009

Kabul -- Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-Mun doputovao je u nenajavljenu posetu Avganistanu i izjavio da tu zemlju ove godine očekuju mnogobrojni izazovi... Ta poseta dolazi dan pošto su UN saopštile da je u Avganistanu lani ubijeno preko 2.100 civila, 40 odsto više nego 2007. godine,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.