Izvor: B92, 29.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Avganistan: Napad kamionom-bombom
Kabul -- Najmanje 31 osoba poginula u Kabulu u samoubilačkom napadu na vozilo u kojem su se nalazili avganistanski vojnici.
Odgovonost za napad preuzeli su talibani. "Najmanje 31 osoba je poginula, i to su uglavnom vojnici. U napadu je povređeno 20 vojnika, od kojih je 17 zadobilo ozbiljne povrede", saopštio je ministar zdravlja Sajed Mohamad Amin Fatemi.
"Rano jutros vozilo ministarstva odbrane koje se kretalo ka zgradi ministarstva bilo je meta samoubilačkog napada. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Samoubica u uniformi nacionalne vojske prišao je vozilu i aktivirao eksploziv koji je imao kod sebe ", navodi se u saopštenju tog ministarstva.
Vlasti su zatvorile za saobraćaj čitavu zonu oko zgrade ministarstva.
Karzai spreman na razgovore sa pobunjenicima
Avganistanski predsednik Hamid Karzai izjavio je danas da namerava da se lično sastane sa talibanskim liderom i vođom još jedne pobunjeničke grupe, ali je odbio postavljanje preduslova, kao što je povlačenje svih stranih vojnika iz Avganistana.
Predsednik Karzai, koji se u više navrata zalagao za mirovne pregovore, rekao je da želi da se lično sastane sa talibanskim vođom Mulom Mohamadom Omarom i prvim čovekom druge pobunjeničke grupe Gulbudinom Hekmatjarom, koje traže Sjedinjene Američke Države.
"Ukoliko uspem da pronađem njihovu adresu, nema podrebe da oni dolaze. Lično ću otići i kontaktirati (ih) i reći im poštovani Mula...i poštovani Hekmatjare... zašto razarate zemlju. Ne razarajte je. Koji je vaš cilj?", rekao je Karzai.
Avganistanski predsednik je rekao da namerava da neka mesta u vladi dodeli talibanima, i da ukoliko Hekmatjar i Omar žele vlast, obojica mogu da uzmu učešća na izborima, koji treba da budu održani 2009.
"Ukoliko ne želite vlast, šta onda radite? Da li želite da strani (vojnici) napuste Avganitsan? Mi nećemo dopustiti strancima da napuste Avganistan, to mora da bude jasno", rekao je Karzai.
Karzai je istakao da su vojnici pod komandom NATO i američkih snaga neophodni u Avganistanu, sve dok država ne stane na noge.
Portparoli Omara i Hekmatjara nisu bili dostupni za komentar, preneo je Rojters.
Oni su međutim ranije izjavljivali da će pobunjenici prihavatiti mirovne pregovore samo ukoliko Avganistan napusti oko 50.000 stranih vojnika, bude donet novi ustav i primeni striktno tumačenje islamskog zakona.
Avganistanski predsednik je takođe odbacio tvrdnje da se SAD protive pregovorima sa talibanima.
On je istakao da će njegova vlada doneti odluku o razgovorima sa pobunjencima i da SAD podržavaju razgovore sa predstavnicima onih grupa, koje nisu povezane sa međunarodnom terorističkom mrežom Al Kaidom.
Karzai, koji se vratio iz posete SAD, gde je govorio na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku, rekao je da je o toj temi razgovarao sa američkim predsednikom Džordžom Bušom i generalnim sekretarom UN Ban Ki-munom, i da su obojica podržali ideju o pregovorima.
Od početka ove godine u Avganistanu je u nasilju poginulo više od 4.300 ljudi, uglavnom pobunjenika.
Međunarodne koalicione snage trenutno imaju oko 40.000 vojnika u toj zemlji na jugu Azije, a SAD dodatnih 13.000 vojnika.
Oslobođeni oteti radnici Crvenog krsta
Četiri radnika Međunarodnog komiteta Crvenog krsta koji su oteti ranije ove nedelje u Avganistanu, oslobođeni su danas, saopsteno je u Kabulu.
Radnici Crvenog krsta - jedan iz Mjanmara, jedan iz Makedonije i dva Avganistanca - oteti su u sredu u provinciji Vardak dok su radili na oslobađanju jednog nemačkog taoca.
Policijski zvaničnik iz okruga Sajad Abad, gde su oteti radnici Crevenog krsta, potvrdio je da su oni oslobođeni i da su dobrog zdravlja.
On je rekao i da nema novosti o otetom Nemcu.









