Arapi se boje za svoj novac

Izvor: Radio 021, 28.Jun.2015, 11:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Arapi se boje za svoj novac

Katar je planirao da uloži 200 milijardi dolara u infrastrukturu do 2030, koji je privukao inostrane investitore koji su se nadali velikom profitu.

Međutim, odlaganje projekata razvojnog plana, problemi sa ugovorima i birokratija doveli brojne izvođače radova u probleme, a njihovu zaradu učinili neizvesnom.

Izgradnja projekta "Šark krosing" vrednog 12 milijardi dolara, koji uključuje most i podvodni tunel u zalivu u Dohi, trebalo je da počne ove godine i da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << završi do 2022. kada se u Kataru održava Svetsko prvenstvo u fudbalu, ali će taj rok biti probijen jer katarska vlada menja prioritete.

Nema mnogo tržišta u svetu koja mogu da se mere sa tempom rasta većim od šest odsto godišnje kakav beleži katarska privreda, ali razočaranje kada se uvere da brz rast ne znači i brz profit podstiče neke od inostranih kompanija da odustanu od Katara. Još neki od projekata su pauzirani kao što je više milijardi dolara vredno hemijsko postrojenje severno od Dohe i Doha grand park, po uzoru na njujorški Central park. Korupcionaški skandal u Međunarodnoj fudbalskoj federaciji (FIFA) stavio je u fokus Katar i organizaciju Svetskog prvenstva u fudbalu 2022, na koju će otići od 10 od 200 milijardi dolara iz razvojnog programa. Iako ogromno bogatstvo od proizvodnje prirodnog gasa omogućava Kataru da ulaže u infrastrukturu, on to čini uz stroge propise.

"Katar se plaši da će ga međunarodni konsultanti orobiti, da je ovo neka vrsta zlatne groznice i da će kompanije pokupiti sav novac kojeg budu mogle da se dokopaju", navodi izvor iz katarskog građevinskog sektora. "Građevinske kompanije i konsultanti finansiraju projekte za svoje klijente, ponekad se radi i o desetinama miliona dolara, što je neodrživo. Na kraju dobijete svoj novac, ali to ponekad traje godinama, a želite da budete isplaćeni na vreme. Oni (Katar) pokušavaju da vam smanje zaradu u raznim fazama projekta", dodao je izvor.

Kompanije sa Bliskog istoka i lokalni zajednički poduhvati bolje prolaze u Kataru, jer se smatraju dugoročnim investitorima. "Prednost dajemo onima koji dođu da rade sa nama, ne samo za jedan projekat nakon kojeg će otići", navodi direktor katarske Agencije za javne radove, zadužene za "Šark krosing" i druge projekte, Džalal Sali, i dodaje da međunarodne građevinske firme mogu da konkurišu samo za projekte vredne iznad 200 miliona rijala (54,93 miliona dolara).

Mnoge kompanije se odlučuju za zajedničke poduhvate da bi ublažile udar na finansije, pri čemu lokalni partner zapošljava oko 90 odsto radne snage i dobija oko 60 odsto zarade, a međunarodna firma obezbeđuje skuplje i stručnije kadrove za više pozicije.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.