Izvor: Blic, 28.Avg.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Abdulah Gul novi predsednik Turske
Turski parlament izabrao je danas za predsednika republike šefa diplomatije Abdulaha Gula, saopštio je predsedavajući parlamenta Turske.
U trećem krugu predsedničkih izbora, Gul je osvojio potrebnu prostu većinu - 339 glasova, od 550 poslanika u parlamentu u kojem njegova vladajuća proislamistička stranka Partija pravde i razvoja ima 340 mesta.
Gul u prvom i drugom krugu izbora, održanih 20. i 24. avgusta, nije uspeo da osvoji tada neophodnu dvotrećinsku većinu glasova.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Gul je bio kandidovan i pre nekoliko meseci, ali se povukao posle oštrih protesta opozicije i kritika sekularnog establišmenta u kojem najveću moć imaju generali vojske i Vrhovni sud.
Nominacija Gula za predsednika ranije ove godine izazvala je i krizu u zemlji, a kritičari upozoravaju da Gul i turski premijer Redžep Tajip Erdogan žele tešnje odnose sa islamskim zemljama.
Erdogan, koji je predložio Gula za predsednika, raspisao je prevremene parlamentarne izbore na kojima je pobedila njegova partija Pravde i razvoja, a Gul je ponovo kandidovan za predsednika.
Gul tvrdi da nije islamski fundamentalista i obećao je da će štititi sekularne principe ustava Turske i sprovesti reforme kako bi se zemlja približila priključenju u Evropsku uniju.
EU pozdravila izbor Gula za predsednika Turske
Evropska unija pozdravila je danas izbor Abdulaha Gula na mesto turskog predsednika i izrazila nadu da će nastaviti sa privrednim i političkim reformama neophodnim za približavanje Turske Uniji.
Hose Manuel Barozo, predsednik Evropske komisije izjavio je da su nedavni parlamentarni izbori i današnji izbor Gula za turskog predsednika "značajno ostvarenje zaTursku i za turski narod", javio je AP.


















