
Izvor: Press, 26.Nov.2012, 12:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Abas putuje u UN da traži unapređenje statusa Palestine
Palestinski predsednik Mahmud Abas putuje danas u Njujork, gde će 29. novembra tražiti saglasnost Generalne skupštine Ujedinjenih nacija za unapređenje statusa Palestine u državu nečlanicu.
Abasovi savetnici smatraju da on nema drugog izbora već da učini taj korak, uprkos protivljenju SAD, nakon što je ljuti rival Abasovog Fataha, Hamas, vodio svoju žestoku bitku s Izraelom.
Izraelski mediji navode da zvaničnici Abasove Palestinske uprave (PU) ne uzimaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << ozbiljno pretnje SAD i Izraela da će biti kažnjeni što idu u UN, ističući da su arapske zemlje izrazile spremnost da kompenziraju finansijski Palestince.
Uoči Abasovog odlaska, organizovan je miting ispred njegovog sedišta u Ramali na Zapadnoj obali, u znak podrške zahtevu za priznanje državnosti.
Obraćajući se pristalicama, Abas je najavio da će, nakon što Palestina dobije Đ'e8status države nečlanice posmatrača, raditi na okončanju sukoba s Hamasom, istakavši da sve palestinske frakcije podržavaju njegova nastojanja.
Ostalo je, međutim, nejasno da li ih Hamas zaista podržava, jer su lideri te organizacije rekli da je "odgovor na okupaciju otpor" i da se država ne stvara u GS UN.
"Idem u UN da tražim pravedan mir, zasnovan na međunarodnom legitimitetu, da se postigne nezavisna palestinska država sa Jerusalimom kao glavnim gradom", rekao je Abas.
On ide u UN nakon što je dobio podršku svih ljubitlaja mira i zemalja koje veruju da Palestinci imaju pravo na samoopredeljenje.
Šef palestinske diplomatije Riad Malki kazao je da će 29. novembar biti istorijska prekretnica u "maršu palestinskog naroda ka državi i nezavisnosti", izrazivši očekivanje da će većina zemalja članica UN glasati za palestinski zahtev.
Iako je zvanični lider svih Palestinaca, Abas kontroliše samo jednu palestinsku teritoriju -Zapadnu obalu. On traži unapređenje statusa u trenutku kada raste popularnost Hamasa, koji vlada pojasom Gaze od sredine 2007. godine.
Dok je trajao osmodnevni sukob Hamasa i Izraela, Abas je bio samo posmatrač.
U prošlu sredu dogovoren je prekid vatre između dve strane koji bi mogao da dovede do olakšanja blokade pojasa Gaze.
S druge strane, dugogodišnji Abasovi napori da pregovora o miru sĐ'e8Izraelom, koji bi doveo do stvaranja palestinske države, nisu dali rezultata.
U međuvremenu je Hamas izašao iz regionalne izolacije nakon Arapskog proleća koje je dovelo Muslimansku braću, organizaciju iz koje je nastao, na vlast u ključnim zemljama, uključujući Egipat.
Pojedini analiticari podsećaju da je Abas bio izolovan i pre toga, a da je sukob u Gazi bio poput katastrofe za njega. On se nada da će zahtev UN omogućiti da preuzme inicijativu nakon godina diplomatske paralize, navodi AP.
Na osnovu plana GS UN bi trebalo da odobri Palestinu koja se sastoji iz Zapadne obale, Gaze i Jerusalima - teritorije koju je Izrael osvojio u šestodnevnom ratu 1967, kao državu nečlanicu.
Iako je to daleko od osnivanja države, UN priznanje bi potvrdilo buduće granice i omogućilo Palestincima da uđu u agencije UN.
Abas je nedavno kazao američkoj državnoj sekretarki Hilari Klintin da neće odustati od plana, iako je ona to tražila.
Izraelska ofanziva u Gazi "praktično ga je gurnula da ide u UN", kazao je nejgov savetnik Saeb Erekat, optuživši izraelskog premijera Benjamina Netanijahua da je sistematski podrivao PU, Đ'e8a Gazu gurao bliže Egiptu.
Pogledaj vesti o: Nju Jork